Trump do Putina: nie mieszaj się w wybory [WIDEO]

Świat

Prezydent USA Donald Trump spotkał się prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas szczytu grupy G20 w japońskiej Osace. Po spotkaniu jedna z dziennikarek zapytała Trumpa, czy ostrzeże Rosję przed ingerencją w wybory prezydenckie w 2020 r. - Oczywiście, że tak. Nie mieszaj się w wybory - zwrócił się do prezydenta Rosji.

Pytanie dziennikarki wiążę się bezpośrednio z możliwością rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. Przez blisko dwa lata zespół prokuratora specjalnego Roberta Muellera, byłego szefa FBI, badał sprawę ingerencji Rosjan w wybory i kontaktów ludzi z otoczenia Donalda Trumpa z przedstawicielami Kremla, a równolegle sprawdzał, czy prezydent nie usiłuje blokować działania wymiaru sprawiedliwości.

 

Pod koniec marca Mueller przedłożył raport ze swego śledztwa prokuratorowi generalnemu Williamowi Barrowi; zredagowaną i skróconą wersję dokumentu opublikowano 18 kwietnia. Choć raport nie zarzuca prezydentowi popełnienia przestępstwa polegającego na utrudnianiu działań wymiaru sprawiedliwości, nie pada jednak jednoznaczne stwierdzenie, iż Trump tego nie robił.

 

W swym raporcie Mueller opisał wiele kontaktów między Moskwą a sztabem wyborczym Donalda Trumpa, ale doszedł do wniosku, że nie ma "wystarczających dowodów" na jakąkolwiek zmowę.

 

Polepszone dwustronne relacje "leżą w interesie obu krajów"

 

Na spotkaniu w Osace prezydenci USA i Rosji uzgodnili, że ich kraje będą kontynuować negocjacje w sprawie kontroli zbrojeń - przekazał Biały Dom. Trump domaga się objęcia nimi również Chin.

 

 

Trump i Putin zgodzili się też, że polepszone dwustronne relacje "leżą w interesie obu krajów oraz w interesie świata" - napisano po zakończeniu dwustronnego spotkania na koncie Białego Domu na Twitterze.

 

Dodano, że obaj przywódcy "omówili również sytuację w Iranie, Syrii, Wenezueli i na Ukrainie". Wszystkie te kwestie dzielą Waszyngton i Moskwę.

 

Na początku spotkania Trump zażartował ze sprawy domniemanych ingerencji Rosjan w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Na pytanie dziennikarza, czy zamierza poruszyć ten temat z Putinem w kontekście wyborów w 2020 roku, odparł: "Tak, oczywiście", po czym zwrócił się do prezydenta Rosji słowami: "Nie wtrącaj się w wybory". Putin przyjął to z uśmiechem.

 

Było to pierwsze spotkanie obu przywódców od szczytu w Helsinkach w 2018 roku, w czasie którego wypowiedzi Trumpa odebrano jako przyjęcie zapewnień Putina, że Rosja nie ingerowała w amerykańskie wybory.

 

W otwartej dla mediów części piątkowego spotkania Trump zwrócił uwagę na - jak to ujął - "bardzo dobre relacje" pomiędzy nim a Putinem i stwierdził, że wypłynie z nich "wiele pozytywnych rzeczy". Putin ocenił spotkanie jako dobrą okazję na kontynuowanie dialogu rozpoczętego w Helsinkach.

 

Jak poinformował po spotkaniu Biały Dom, obaj przywódcy uzgodnili, iż będą w dalszym ciągu prowadzić rozmowy na temat "XXI-wiecznego modelu kontroli zbrojeń", który według Trumpa powinien uwzględniać również Chiny.

 

Waszyngton zawiesił w lutym przestrzeganie układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), zawartego w 1987 roku przez USA i ZSRR. W reakcji na tę decyzję rosyjski parlament przyjął niedawno ustawę, zgodnie z którą przestrzeganie traktatu zawiesza również Rosja.

 

las/bas/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze