Upały we Francji słabną. W Niemczech, Włoszech i Hiszpanii nadal gorąco

Świat
Upały we Francji słabną. W Niemczech, Włoszech i Hiszpanii nadal gorąco
PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Po sześciu dniach upały we Francji zaczęły słabnąć, natomiast w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii niedziela była gorąca z temperaturą sięgającą 36-38 stopni Celsjusza - pisze AFP.

We Francji w piątek padł absolutny rekord gorąca, ale już niedzielę w Paryżu i na północnym zachodzie temperatura spadła o kilkanaście stopni. W piątek w Gallargues-le-Montueux w departamencie Gard na południu kraju termometry pokazały 45,9 stopnia Celsjusza i taka temperatura utrzymywała się tam przez cztery godziny.

 

W niedzielę na wschodzie Francji nadal było gorąco, 36-37 stopni C.

 

"Winorośl jest grillowana"

 

We Włoszech na niedzielny wieczór zapowiedziano na północy burze, a obniżenie temperatury na dobre dopiero od środy.

 

Z powodu fali upałów, która nadciągnęła znad Sahary, odnotowano do tej pory co najmniej osiem zgonów: cztery we Francji, dwa we Włoszech i dwa w Hiszpanii. Ofiary śmiertelne to głównie osoby starsze.

 

Fala upałów o wyjątkowej intensywności jak na czerwiec spowodowała wiele pożarów we Francji i Hiszpanii i znaczące szkody są już widoczne w winnicach południowej Francji. W pobliżu Montpellier plantatorzy winorośli porównują wpływ tak wysokich temperatur do działania palnika lub suszarki do włosów na winnice - powiedziała właścicielka jednej z nich Catherine Bernard.

 

- Winorośl jest grillowana, drzewa judaszowca są całkowicie wysuszone, zdarza się tak wczesną jesienią, pod koniec lata - mówiła zdenerwowana Bernard. - Ale nie 29 czerwca.

 

- Uprawiam winorośl od 30 lat. Nigdy nie widziałem tak spalonych słońcem winnych łóz - powiedział Jerome Despey, plantator winorośli i wiceprzewodniczący głównego francuskiego syndykatu rolniczego.

 

W Hiszpanii do gaszenia pożarów w centrum i na północnym wschodzie kraju skierowano ponad 700 żołnierzy, kilkuset strażaków, wozy i samoloty gaśnicze, a także śmigłowce. Temperatury w tych rejonach nadal jeszcze sięgają 42 stopni C.

 

Pożary w Katalonii

 

Pożar, który wybuchł w piątek w Almorox, 50 km na wschód od Madrytu, strawił ponad 2 tys. hektarów. Z uwagi na jego rozprzestrzenianie się w stronę wspólnoty autonomicznej Madrytu ewakuowano jedną wieś i około 20 ludzi z kempingu. W rejonie Toledo inny pożar wymusił ewakuację 22 ludzi.

 

W Katalonii pożar, który wybuchł w środę i zniszczył tysiące hektarów, dopiero w niedzielę udało się częściowo opanować, ale według lokalnych władz jego gaszenie potrwa jeszcze kilka dni.

 

Według AFP fala upałów zaczyna pomału słabnąć na Półwyspie Iberyjskim, ale w Madrycie i Albacete w regionie Kastylia-La Mancha w niedzielę temperatura wynosiła jeszcze 38 stopni.

 

Na wschodzie i w centrum Niemiec w niedzielę temperatury sięgały 36-37 stopni. Według niemieckich służb średnia temperatura w czerwcu w kraju o cztery stopnie przekroczyła notowaną w okresie referencyjnym 1981-2010.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze