Jest śledztwo po tragicznym wypadku na Zakrzówku. Utonął 14-letni Szymon, bramkarz Garbarni

Polska
Jest śledztwo po tragicznym wypadku na Zakrzówku. Utonął 14-letni Szymon, bramkarz Garbarni
Wikimedia Commons/JerzyOpioła/CC BY SA 4.0

Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze wszczęte śledztwo ws. śmierci 14-letniego Szymona - poinformowała w sobotę prok. Mirosława Kalinowska-Zajdak. Bramkarz krakowskiej Grabarni utonął we wtorek w zalewie Zakrzówek. Wraz z kolegami skakał do wody z 10-metrowej skalnej skarpy. Kąpiel na Zakrzówku jest zakazana.

Zakrzówek to bardzo popularne wśród krakowian dzikie kąpielisko na terenie dawnych kamieniołomów. Przez to jest niebezpieczne - głębokość wody w niektórych miejscach dochodzi do kilkudziesięciu metrów. Ze względu na walory przyrodnicze miejsca wiele osób ignoruje zakaz kąpieli. Teren jest ogrodzony, a wejście dozwolone jedynie poprzez trzy otwarte furtki.

 

Skakał z 10-metrowej skarpy

 

We wtorek zginął tam 14-letni Szymon, który wraz z kolegami wybrał się pływać. Skakali do wody z 10-metrowej skalnej skarpy. Mimo dwugodzinnej reanimacji podjętej po wyłowieniu chłopca przez strażaków płetwonurków nie udało się go uratować. Chłopak był bramkarzem krakowskiej Garbarni. Jego pogrzeb odbył się w piątek.

 

Po śmierci Szymona prokuratura zamierza zbadać zarówno okoliczności samego zdarzenia, jak również zabezpieczenia i oznakowania terenu bezpośrednio przyległego do zbiornika wodnego Zakrzówek.

 

- Obecnie trwają przesłuchania bezpośrednich świadków zdarzenia. Przeprowadzono wstępne oględziny miejsca zdarzenia i zasięgnięto opinii biegłych z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej celem ustalenia bezpośredniej przyczyny zgonu małoletniego - poinformowała prok. Mirosława Kalinowska-Zajdak.

 

Reakcja władz Krakowa

 

W Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli m.in. policji, straży pożarnej, straży miejskiej, WOPR, Zarządu Zieleni Miejskiej i Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Przeprowadzono także wizję lokalną na Zakrzówku.

 

- Zdecydowano, że naprawione zostaną uszkodzone fragmenty ogrodzenia i poprawione istniejące oznakowanie zbiornika: pojawi się więcej znaków informujących o bezwzględnym zakazie kąpieli - powiedział dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf. - Wciąż apelujemy o rozsądek i niekorzystanie z tego kąpieliska, a do rodziców o nadzór nad dziećmi. Prosimy o korzystanie z innych kąpielisk w mieście, na przykład z Bagrów - dodał.

 

Klucze dla policji

 

Ustalono, że klucze do wejścia na teren Zakrzówka będą miały: komisariat Wodny Policji w Krakowie, straż pożarna oraz WOPR - tak, aby wodować łódź i w razie potrzeby jak najszybciej podjąć akcję ratunkową.

 

W połowie lipca ma się zacząć pierwszy etap budowy parku Zakrzówek. Wtedy teren zostanie dodatkowo zabezpieczony przez wykonawcę i na dwa lata zejścia nad wodę zostaną zamknięte, bo wykonawca będzie oczyszczał i zabezpieczał ściany kamieniołomu. Później będzie można przystąpić do kolejnych etapów prac, czyli tworzyć kąpielisko i centrum sportów wodnych.

 

Zakrzówek ma zostać ponownie otwarty w 2021 r. Szacunkowe koszty utworzenia parku o powierzchni około 50 ha, z czego kilkanaście hektarów zajmuje akwen, to 50 mln zł. Nowe kąpielisko będzie bezpieczniejsze - będzie miało specjalne pływające dno.

 

Według danych policji w latach 2016-2018 podczas wakacji na Zakrzówku nie było utonięć. Ostatni tak tragiczny wypadek zdarzył się tam 2 sierpnia 2015 r.

 

jm, ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie