Genua: wysadzono fragmenty mostu, który zawalił się w ubiegłym roku [WIDEO]

Świat

W Genui na północy Włoch wysadzono pozostałości zawalonego w zeszłym roku mostu Morandiego. Wcześniej ewakuowano około 3400 osób z domów stojących w pobliżu.

W katastrofie mostu 14 sierpnia zginęły 43 osoby. Jako przyczynę zawalenia się wiaduktu - odcinka autostrady, co jest przedmiotem śledztwa, wskazywano jego zły stan techniczny, w tym korozję lin nośnych oraz zaniedbania w konserwacji.

 

Obecnie trwa rozbiórka elementów konstrukcji, którą zastąpi nowa.

 

 

Nowy most ma być gotowy do 2020 roku.

 

W ramach przygotowań do wysadzenia dwóch filarów w pierwszej kolejności ewakuowano osoby starsze i chore oraz kobiety w ciąży; łącznie kilkuset mieszkańców. W piątkowy poranek około 3 tysięcy ludzi opuści domy, które znajdują się w odległości 300-400 metrów od miejsca eksplozji.

 

Niektórzy nie chcą opuścić swoich mieszkań

 

Burmistrz Genui Marco Bucci przyznał, że niektórzy zadeklarowali, że nie chcą opuścić swoich mieszkań. - Zostaną wyprowadzeni pod eskortą - zapowiedział. Siłom porządkowym ma towarzyszyć przy tych czynnościach zespół psychologów.

 

Wysadzonych zostanie 20 tysięcy metrów sześciennych materiałów budowlanych.

 

Jak zauważono, operacja ta odbędzie się w jednym z najgorętszych dni tego lata, przy temperaturach sięgających na północy Włoch 40 stopni. To również wymaga podjęcia specjalnych działań.

 

Ludność z okolic mostu spędzi dwie noce w hotelach i innych obiektach. Do dyspozycji ewakuowanych oddano też miejsca w parafiach, ośrodkach sportowych i szkołach.

 

Władze miasta zapewniają, że będą kontrolować poziom pyłów, jakie powstaną po wybuchu.

 

Na balkonach grupy mieszkańców zainstalowały we współpracy z naukowcami urządzenia do ich pomiaru.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie