Bodnar: zatrzymanie Jakuba A. podejrzewanego o zabójstwo 10-latki było pokazowe

Polska

- Moją rola jest upominanie się o prawa proceduralne - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar krytykując okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny, którego wyprowadzono boso, w samej bieliźnie, ze skutymi rękami i nogami. 

Adam Bodnar w "Wydarzeniach i Opiniach" stwierdził, że "policja ma działać zgodnie z zasadami praw człowieka i dokonywać minimalnej ingerencji". 

 

- Nie bierze się pod uwagę tego, jaka jest przewaga policji nad osobą zatrzymywaną. W tym przypadku (Jakuba A. - red.) mieliśmy aż 10 funkcjonariuszy - dodał. 

 

Rzecznik pogratulował jednak policji zatrzymania podejrzanego, ale jednocześnie stwierdził, że "był to pokaz siły".

 

- Być może chodziło o to, żeby był obrazek, który wzmaga emocje społeczne - mówił.

 

Odniósł się również do tego, że podczas pierwszego przesłuchania Jakuba A. nie był obecny jego obrońca.

 

- Nie było oświadczenia na piśmie, że Jakub A. zrzeka się obrońcy z urzędu, a powinno być. Moją rola jest upominanie się o prawa proceduralne - dodał.

 

Tragedia w Mrowinach


10-letnia Kristina 13 czerwca około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie - 6 km od Mrowin.

 

Prokuratura w Świdnicy poinformowała 14 czerwca, że przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

 

Podejrzany o jej zabójstwo 22-letni Jakub A. został zatrzymany 16 czerwca, w niedzielę w godzinach popołudniowych. Wieczorem został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem - w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok, oraz zarzut podżegania we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału w zabójstwie.

 

Według prokuratury podejrzany przyznał się do obu stawianych mu zarzutów także podczas posiedzenia aresztowanego w sądzie. 

 

Morderstwo w Olecku 

 

Rzecznik odniósł się również do śledztwie dot. niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień w czterech instytucjach nadzorujących rodzinę zamordowanej 9-miesięcznej dziewczynki w Olecku. Dziecko było w rodzinie zastępczej, jednak decyzją sądu wróciło do rodzinnego domu. 

 

- Analizuję tę sprawę. Zastanawia mnie presja i dyskusja o odbieraniu dzieci rodzicom biologicznym. Była narracja, że rodzina jest świętością - mówił Bodnar. 

 

Według rzecznika "presja społeczna mogła mieć wpływ na decyzję sądu w tej sprawię". 

 

- Sąd uznał, że skoro są dobre informacje ze strony kuratora, to może nie być problemu - dodał. 

 

Obrażenia głowy, klatki piersiowej, płuco przebite żebrem

 

9-miesięczna dziewczynka zmarła w piątek 21 czerwca wieczorem. Policja zatrzymała w związku ze śmiercią jej rodziców. Prokurator zdecydował o przeprowadzeniu sekcji zwłok dziecka. Ta wykazała, że przyczyną śmierci był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu. Dziewczynka miała obrażenia głowy, klatki piersiowej, uszkodzone płuco przebite żebrem. Dziecko było prawdopodobnie bite tępym narzędziem. Mogło także być uderzane o kant stołu. Dziewczynka była także wykorzystana seksualnie.

 

We wtorek rodzice zostali tymczasowo aresztowani. Wcześniej prokuratura przedstawiła im zarzuty zabójstwa dziecka ze szczególnym okrucieństwem, znęcania się nad niemowlęciem i wykorzystaniem seksualne dziewczynki. 35-latka i 45-latek nie przyznają się do zarzutów.

 

"Zgadzam się na debatę z rzecznikiem praw dziecka"

 

Zaproszenie do debaty rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wystosował tydzień temu we wtorek w związku z toczącą się dyskusją między rzecznikiem praw obywatelskich a rzecznikiem praw dziecka na temat m.in. zajęć z edukacji seksualnej w szkołach. Zaproponował, żeby debata odbyła się po wakacjach.

 

- Zgadzam się na debatę z rzecznikiem praw dziecka. Jest sporo emocji i sporo spraw do wyjaśnienia. Wrzesień to jest dobry termin. Przez wakacje można przygotować się i zastanowić nad formatem debaty - mówił.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są w zakładce Programy.

maw/hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie