Kumulacja upałów w Polsce [WASZE ZDJĘCIA]

Polska

Po kilku dniach ochłodzenia do Polski znów zawitały upały. Dziś ich kulminacja. Temperatura w cieniu w wielu regionach wyniesie około 35 stopni Celsjusza. Najgoręcej będzie w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. A jak z upałem radzą sobie użytkownicy polsatnews.pl? Czekamy na zdjęcia i filmy.

Zdjęcia i filmy można przesłać przez nasz profil na Facebooku lub platformę Twój News. Mogą pojawić się na antenie Polsat News. 

 

Przed czwartkowym ochłodzeniem synoptycy zapowiadają wysokie temperatury w całej Polsce.

 

Najbardziej upalnie będzie w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze - tam zapowiadanych jest aż 35 stopni. Jeden stopień mniej pokażą termometry w Poznaniu. 34 stopnie prognozowane są dla województwa dolnośląskiego i opolskiego.

 

Najniższe wartości pokażą z kolei termometry w Rzeszowie i Białymstoku, gdzie będzie kolejno 28 i 29 stopni. W pozostałych regionach w ciągu dnia temperatura wzrośnie do ponad 30 stopni.

 

  

 

Zobacz prognozę pogody:

 

  

 

W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla trzynastu województw.

 

Obowiązują w województwach:

  • zachodniopomorskim - gdzie termometry pokażą w środę 31-33 st.
  • lubuskim - gdzie w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą w środę 34 st. 
  • wielkopolskim - gdzie temperatura wzrośnie do 34 st.
  • dolnośląskim (z wyłączeniem powiatów: kłodzkiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, Jelenia Góra, lubańskiego, lwóweckiego) - gdzie temperatura maksymalna wyniesie 34 st. 
  • opolskim - gdzie termometry pokażą maksymalnie do 34 st.
  • śląskim (z wyjątkiem powiatu żywieckiego) - gdzie temperatura maksymalna sięgnie 34 st. 
  • mazowieckim (w powiatach: radomskim, Radom, szydłowieckim, przysuskim, białobrzeskim, grójeckim, piaseczyńskim, otwockim, mińskim, żyrardowskim, grodziskim, pruszkowskim, Warszawa, wołomińskim, legionowskim, nowodworskim, sochaczewskim, gostynińskim, płockim, Płock, płońskim, sierpeckim, warszawskim zachodnim)
  • łódzkim - temperatura maksymalna w środę ma wynieść od 32 st. C do 34 st. 
  • kujawsko-pomorskim i pomorskim (bez powiatów północnych) - temperatura maksymalna w dzień osiągnie od 31 st. C do 33 st. 
  • świętokrzyskim, małopolskim (bez powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, limanowskiego, myślenickiego, suskiego, tatrzańskiego i nowotarskiego) oraz podkarpackim (z wyłączeniem powiatów: przemyskiego, Przemyśl, brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego) - w tych województwach W środę spodziewana temperatura maksymalna wyniesie od 30 st. C do 33 st. 

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają przewidywane wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

 

Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

 

Uwaga na dzieci i osoby starsze

 

Wysoka temperatura stanowi największe zagrożenie dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych. O przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa apelują MSWiA oraz służby. Należy - w miarę możliwości - ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Najlepiej, bez wyraźnej potrzeby, nie wychodzić z domu w godzinach południowych.

 

Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody oraz unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Upał osłabia naszą koncentrację. W związku z tym podczas jazdy samochodem powinniśmy zachowywać szczególną rozwagę.

 

W czwartek upały ustąpią. Termometry wskażą od 19 stopni w Koszalinie do 25 w Krakowie, Rzeszowie, Opolu czy Katowicach. Spodziewane są przelotne deszcze i burze.

las/ml/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie