Prezydent i premier na czele rankingu zaufania. Szefowie PO i PiS liderami rankingu nieufności

Polska
Prezydent i premier na czele rankingu zaufania. Szefowie PO i PiS liderami rankingu nieufności
PAP/Tomasz Wojtasik

Prezydent Andrzej Duda pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków - ufa mu 65 proc. badanych przez CBOS. Drugi w tym rankingu jest premier Mateusz Morawiecki (54 proc.). Liderami rankingu nieufności pozostają szefowie: PO Grzegorz Schetyna (50 proc.) i PiS Jarosław Kaczyński (40 proc.).

W najnowszym sondażu z czerwca Andrzej Duda cieszy się zaufaniem 65 proc. respondentów (bez zmian w stosunku do sondażu z maja).

 

Prezydentowi nie ufa 23 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż poprzednio).

 

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zajmuje premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 54 proc. ankietowanych (bez zmian), a 29 proc. deklaruje nieufność (bez zmian).

 

Beata Szydłu na podium

 

Trzecią pozycję w rankingu zaufania zajęła w czerwcu b. wicepremier, obecnie europosłanka PiS Beata Szydło, której ufa 50 proc. ankietowanych (wzrost o 3 punkty proc.), a brak zaufania wobec niej deklaruje 35 proc. (spadek o 2 punkty proc.).

Następne miejsce zajął minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, zaufanie wobec którego wyraziło 48 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty proc.), nie ufa mu 34 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.).

 

Na piątym miejscu rankingu zaufania znalazł się szef PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa 48 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty proc.).

 

Największą nieufnością budził w czerwcu szef PO Grzegorz Schetyna 50 proc. (wzrost o 4 punkty proc. w stosunku do maja); szefowi PO ufa 24 proc. ankietowanych (bez zmian).

 

Na drugim miejscu rankingu nieufności jest Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 40 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.).

 

Trzecie miejsce w tym rankingu zajęli Beata Szydło oraz lider Wiosny Robert Biedroń, którym nie ufa po 35 proc. ankietowanych. W przypadku Szydło oznacza to spadek poziomu nieufności o 2 punkty proc., a w przypadku Biedronia poziom nieufności nie zmienił się od poprzedniego badania. Liderowi wiosny ufa 31 proc. badanych (wzrost o 2 punkty proc.).

 

Ziobrze nie uda 35 proc. respondentów

 

Czwarte miejsce w rankingu nieufności zajął Zbigniew Ziobro, któremu nie ufa 34 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.). Na piątym miejscu znalazła się szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, której nie ufa 30 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.); zaufaniem obdarza ją 22 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.).

 

Liderowi ruchu Kukiz'15 Pawłowi Kukizowi ufa 44 proc. ankietowanych(spadek o 5 punktów proc. w stosunku do maja); nie ufa mu 27 proc. badanych (wzrost o 6 punktów proc.).

 

Szefa MON Mariusza Błaszczak zaufaniem obdarza 38 proc. (spadek o 1 punkt proc.), a nie ufa mu 26 proc. ankietowanych (bez mian).

Wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi ufa 33 proc. (wzrost o 1 punkt proc.), nie ufa mu 24 proc. (spadek o 2 punkty proc.). Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem 31 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.), nie ma do niego zaufania 19 proc. (spadek o 1 punkt proc.).

 

Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 27 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.), nie ufa mu 19 proc.(wzrost o 3 punkty proc.). Wicepremierowi, ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu ufa 26 proc. badanych (bez zmian), nie ufa mu 22 proc. (bez zmian).

 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński - tak, jak w maju - cieszy się zaufaniem 26 proc. ankietowanych, a nie ufa mu 22 proc. Wicepremierowi, szefowi KSRM Jackowi Sasinowi ufa 26 proc. badanych, nie ufa mu 23 proc. (w maju Sasin nie był ujęty w sondażu). Szefowi MSZ Jackowi Czaputowiczowi - tak jak w poprzednim sondażu - ufa 24 proc. badanych, nie ufa mu 12 proc.

 

Ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu ufa 23 proc. badanych (bez mian), 14 proc. mu nie ufa (wzrost o 3 punkty proc.), przy czym 51 proc. badanych stwierdziło, że go nie zna.

 

Nowej szefowej MSWiA Elżbiecie Witek ufa 18 proc. badanych, nie ufa 9 proc. (Witek nie była ujęta w poprzednim sondażu), przy czym 57 ankietowanych stwierdziło, że jej nie zna.

 

Szefowi kancelarii premiera Michałowi Dworczykowi, który na początku czerwca został też powołany na ministra - członka Rady Ministrów, ufa 17 proc. badanych, nie ufa 9 proc. (nie był on ujęty w majowym sondażu), przy czym 59 proc. respondentów stwierdziło, że go nie zna.

Liderowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 13 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.), nie ufa mu 23 proc. (spadek o 1 punkt proc.).

 

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-13 czerwca 2019 roku na liczącej 1073 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie