CBOS: działalność Kościoła pozytywnie ocenia ponad połowa Polaków

Polska
CBOS: działalność Kościoła pozytywnie ocenia ponad połowa Polaków
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/Kpalion/Polsat News

Obecnie działalność Kościoła pozytywnie ocenia ponad połowa Polaków (53 proc.) - poinformowało Centrum Badania Opinii Społecznej opierając się na przeprowadzonych w czerwcu wywiadach.

Działalność Kościoła pozytywnie ocenia ponad połowa Polaków (53 proc., od maja zanotowano wzrost o 5 punktów procentowych), natomiast ok. jedna trzecia (34 proc., spadek o 6 punktów) ją krytykuje - poinformował CBOS.

 

"Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii o Kościele rzymskokatolickim, w czerwcu rejestrujemy pewną poprawę notowań tej instytucji" - napisano w komunikacie.

 

"Krytykę działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie częściej niż aprobatę wyrażają badani nieuczestniczący w praktykach religijnych lub uczestniczący w nich sporadycznie, identyfikujący się z lewicą, jak również, choć rzadziej, z politycznym centrum, a poza tym mieszkańcy największych miast oraz respondenci najmłodsi" - informuje CBOS.

 

Dobrze oceniono również rząd i prezydenta 

 

W czerwcowym badaniu "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS zbadało również stosunek Polaków do rządu i prezydenta. 49 proc. badanych wyraziło zadowolenie, że premierem jest Mateusz Morawiecki. Niezadowolonych jest 31 proc. respondentów. Jeszcze lepiej badani ocenili pracę prezydenta Andrzeja Dudy - 60 proc. ankietowanych uznało, że pracuje dobrze, a 29 proc., że źle.

 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-13 czerwca 2019 roku na liczącej 1115 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Poza opiniami o działalności parlamentu i prezydenta, które CBOS monitoruje w cyklu miesięcznym, w czerwcu zapytał również o ocenę funkcjonowania Państwowej Komisji Wyborczej i Kościoła rzymskokatolickiego. Pytanie dotyczące oceny działalności Kościoła brzmiało: "Proszę Pana(ią) o ocenę działalności różnych instytucji i organizacji. Jak by Pan(i) ocenił(a) działalność Kościoła rzymskokatolickiego?".

jm/grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie