Sprawozdanie finansowe brytyjskiej monarchii. Miliony funtów na podróże i remonty

Świat
Sprawozdanie finansowe brytyjskiej monarchii. Miliony funtów na podróże i remonty
Reuters

82 mln funtów trafiły z brytyjskiego budżetu na rzecz rodziny królewskiej. Sama renowacja posiadłości księcia Harry'ego i księżnej Meghan kosztowała 2,4 mln funtów - wynika z rozliczenia finansowego. Rezydencję Frogmore Cottage w Windsorze utworzono z pięciu oddzielnych domów, które miały wymagać pilnych napraw.

Jak zaznaczono, remont objął jedynie najbardziej podstawowe prace, a para zapłaciła z własnej kieszeni za jego wyposażenie. Pomimo tego republikańscy aktywiści skrytykowali we wtorek te wydatki, wskazując, że "ogólne środki ze skarbu państwa nie powinny być wydawane na pojedynczych członków rodziny królewskiej".

 

Zyski z majątków królewskich przyniosły Wielkiej Brytanii rekordowo wysoką kwotę 343,5 mln funtów (4,3 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego rodzina królewska otrzymuje na wydatki 15 proc., tj. 82 mln funtów, co przekłada się na roczną dotację w wysokości 1,24 funta w przeliczeniu na mieszkańców Wielkiej Brytanii.

 

Większość tej kwoty - 49,3 mln funtów - została przeznaczona na sfinansowanie kosztów dotyczących działalności królowej Elżbiety II i jej dworu, a także kosztów podróży wycenianych na blisko 5 mln funtów.

 

Ponad milion funtów na podróże księcia

 

W tym budżecie znalazło się także m.in. 1,3 mln funtów na podróże następcy tronu księcia Karola i jego żony Camilli, a także 359 tys. funtów na prowadzenie biura księcia Filipa, który, pomimo wycofania się z życia publicznego wciąż utrzymuje sekretariat prowadzący sprawy dotyczące jego patronatu nad organizacjami charytatywnymi.

 

Pozostałe 32,9 mln funtów to część 10-letniego programu napraw i remontów w będącym wizytówką monarchii Pałacu Buckingham w centrum Londynu.

 

Ostatecznie roczne wydatki wyniosły 67 mln funtów, a pozostałe 15,2 mln funtów zostało przesunięte do rezerw budżetowych w związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi.

 

Miliardy dla brytyjskiej gospodarki

 

Brytyjska monarchia co roku generuje dla brytyjskiej gospodarki 1,76 mld funtów - wynikło z wyliczeń londyńskiej firmy doradczej Brand Finance z 2017 roku. 

 

Jak wówczas szacowano, wartość kapitałowa brytyjskiej monarchii to około 67,5 mld funtów, w co wliczają się nieruchomości i kolekcje dzieł sztuki, które same warte są 25,5 mld funtów.

 

Elżbieta II została królową w wieku 26 lat po nagłej śmierci w 1952 roku ojca Jerzego VI. W 2015 roku pobiła rekord długości zasiadania na brytyjskim tronie, który do tego czasu należał do jej praprababki Wiktorii i wynosił 63 lata. Jest ona obecnie najdłużej panującym monarchą na świecie.

wka/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze