Marek Pęk kandydatem PiS na wicemarszałka Senatu

Polska
Marek Pęk kandydatem PiS na wicemarszałka Senatu
commons.wikimedia.org/Artur Andrzej

Pojawiło się oficjalne zgłoszenie kandydatury Marka Pęka na wicemarszałka Senatu - wynika z informacji zamieszczonych we wtorek wieczorem na stronie internetowej izby wyższej. Nowy wicemarszałek zastąpi na tym stanowisku Adama Bielana, który zdobył w majowych wyborach do PE mandat europosła. Senatorowie dokonają wyboru w środę.

Pod oficjalnym zgłoszeniem kandydatury Marka Pęka podpisało się 16 senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich są marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef senackiego klubu PiS Marek Martynowski.

 

Pęk urodził się 8 sierpnia 1975 r. w Rzeszowie. W 2001 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a w 2006 r. - studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej na tej samej uczelni.

 

W latach 2002-04 był asystentem radców prawnych zarządów spółek: Vega w Krakowie (2002 r.), Biprokom Kraków (2002-03), Biura Rozwoju Krakowa (2003-04). Od 2004 do 2009 r. pełnił funkcję asystenta prawnego posłów do Parlamentu Europejskiego.

 

W okresie 2010-14 prowadził firmę "Doradztwo Prawne Marek Pęk", a od 2009 do 2015 r. współpracował z kancelarią notarialną prowadzoną przez jego żonę w Krakowie. Jest członkiem Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Ma żonę i troje dzieci. 

 

W Senacie Marek Pęk pełni funkcję wiceszefa Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, zasiada też w Komisji Infrastruktury oraz Komisji Ustawodawczej.

wka/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze