Kilkanaście pożarów Puszczy Noteckiej w 14 dni. Nagroda za pomoc w ujęciu podpalacza

Polska

10 tys. złotych nagrody od leśników dla tego, kto wskaże podpalacza z Puszczy Noteckiej. Tylko w ciągu dwóch tygodni na terenie nadleśnictwa Wronki w Wielkopolsce doszło do trzynastu pożarów.

Leśnicy z wielkopolski uważają, że tak duża częstotliwość pożarów nie jest przypadkowa - poinformował reporter Polsat News Przemysław Ciupka.

 

W dwa tygodnie 13 pożarów

- Dla nas to jest horror. Przez ostatnie około dwa tygodnie wybuchło 13 pożarów, które podejrzewamy, że były wynikiem podpalenia - powiedział Tomasz Judek z nadleśnictwa Wronki. 

 

Obecnie wilgotność ściółki w Puszczy Noteckiej wynosi 9 proc. Dla porównania, kartka papieru położona w domu ma wilgotność na poziomie około 8 proc.


"Jesteśmy blisko siedzib ludzkich, może spłonąć cały ich dobytek, jest też zagrożone ich zdrowie i życie" - ostrzegł Tomasz Judek.


- W pierwszej fazie, gdy te pożary powstawały, wyznaczono nagrodę 5 tys. zł dla osoby, która pomoże nam we wskazaniu podpalacza. Ale ze względu na skalę i nasilenie podniesiono ją do 10 tys. zł  - dodał pracownik nadleśnictwa.


Szczególne niebezpieczeństwo


Do tej pory leśnikom i strażakom udawało się szybko ugasić pożary. Na razie spłonęło ok. 2-3 ha lasu. Jednak strażacy podkreślają, że przy tak wysokim stopniu wysuszenia poszycia i tak wysokich temperaturach, akcja gaśnicza staje się znacznie utrudniona.


- Musimy wiedzieć, że każdy pożar jest niebezpieczny - zarówno dla osób postronnych, ale też dla ratowników. Złapanie takiego ognia w zarodku jest niezwykle ważne, gdyż każda chwila zwłoki pozwala na rozprzestrzenienie się pożaru na duże obszary. W tej chwili, jeśli chodzi o wilgotność w lasach, jest to niezwykle niebezpieczne - powiedział Przemysław Chojan ze straży pożarnej w Szamotułach.


Podpalacza szuka policja. Wszystkie osoby, które mogą mieć jakiekolwiek informacje na ten temat, proszone są o kontakt z policją, strażą pożarną lub nadleśnictwem.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie