"Element kampanii wyborczej, na który nie ma pieniędzy". Schetyna o "zerowym PIT"

Polska
"Element kampanii wyborczej, na który nie ma pieniędzy". Schetyna o "zerowym PIT"
PAP/Marcin Gadomski

Wszystko, co dzisiaj jest obietnicą finansową, jest obietnicą wyborczą - w ten sposób lider PO Grzegorz Schetyna odniósł się do projektu ws. "zerowego PIT" dla młodych, którym ma zająć się we wtorek rząd. W jego ocenie w budżecie nie ma pieniędzy na realizację tej zapowiedzi.

Projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada, że zwolnienie z PIT dochodów podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł. Zerowy podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia to jeden z projektów z tzw. nowej piątki PiS zapowiedzianej w lutym br. przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

O projekt zmian w PIT Schetyna był pytany na konferencji prasowej w Rumi (Pomorskie). - Wszystko, co dzisiaj jest obietnicą finansową, jest obietnicą wyborczą, wszystko co robi dzisiaj rząd, jest wpisane w konwencję kampanii wyborczej - powiedział lider Platformy Obywatelskiej.

Według niego nie wiadomo jednak w jaki sposób wprowadzane będą zapowiedzi rządu. - Tego nie wiadomo, czy będą miały swój żywot po wyborach. (...) Słyszeliśmy o 13. emeryturze, widzimy teraz obietnicę 500 złotych na pierwsze dziecko; to wszystko jest wpisane w logikę kampanii wyborczej - dodał Schetyna.

Szef PO wskazał przy tym, że w budżecie nie ma pieniędzy na realizację obietnic PiS. - Budżet nie ma pieniędzy, budżet zwiększa deficyt, zadłużamy się coraz bardziej, a następne obietnice, to obietnice po to, żeby oszukać Polaków w kampanii wyborczej i żeby uzyskać ich głos. Wierze, że Polacy nie dadzą się na to nabrać - zaznaczył Schetyna.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie