RPD: dzieci są krzywdzone po cichu

Polska

- Jest projekt ustawy nakazujący sądom rodzinnym zawiadamianie prokuratur o sprawach, w których krzywdzone są dzieci. Do tej pory tak nie było, sąd mógł, a nie musiał. Przepis, mam nadzieję, niedługo wejdzie w życie - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w programie "Punkt Widzenia". Zaapelował, by wykazywać się czujnością w codziennym życiu, bo dzieci często krzywdzone są po cichu.

 

Pawlak przypomniał sprawę sprzed dwóch lat, kiedy na Podkarpaciu dziewczynka wypadła z okna, a później okazało się, że znęcano się nad nią i jej bratem. - Wtedy poddałem panu ministrowi pomysł, który oczywiście przyjął i jest projekt ustawy nakazujący sądom rodzinnym zawiadamianie prokuratur o sprawach, gdzie są krzywdzone dzieci. Do tej pory tak nie było, sąd mógł, a nie musiał. Przepis mam nadzieję niedługo wejdzie w życie. To jest właśnie dla ochrony dzieci - powiedział Rzecznik Praw Dziecka w Polsat News.

 

- Tylko, co z tego, że są przepisy dla sądów, dla prokuratur, jak jest chyba taka ogólna znieczulica? – dodał. 

 

Rzecznik apelował również do wszystkich, "żebyśmy patrzyli na dziecko jak na największe dobro, jakie mamy jako naród". 

 

"Dzieci są krzywdzone często po cichu"

 

- Z krzywdą dzieci jest tak, jak z tonięciem (…), że ludzie toną po cichu. Dzieci też są krzywdzone często po cichu. Tego nie widać, nie słychać, często po zachowaniu dziecka na obozie, w klasie, gdzieś dopiero, gdy się mocniej przyjrzeć widać jakieś objawy znęcania się nad dzieckiem, bicia dziecka, tego długotrwałego, może nawet jednorazowego, ale takie, które pozostawia ślady nawet w zachowaniu dziecka - zaznaczył Pawlak.

 

Apelował o czujność, zwracanie uwagi na to, co robią nasze dzieci i jak wobec nich zachowujemy się, jak zachowują się sąsiedzi.

 

pgo/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie