PSL zastanowi się, w jakiej formule iść do wyborów. Możliwa decyzja o samodzielnym starcie

Polska
PSL zastanowi się, w jakiej formule iść do wyborów. Możliwa decyzja o samodzielnym starcie
Polsat News

6 lipca zbierze się Rada Naczelna PSL, która podejmie decyzję, w jakiej formule pójdziemy do wyborów parlamentarnych - poinformował Piotr Zgorzelski, sekretarz NKW PSL. Jak dodał, jeśli zapadnie decyzja o samodzielnym starcie, to ludowcy tego dnia wybiorą też sztab wyborczy.

W środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że opozycja w jednym bloku nie ma szans wygrać wyborów parlamentarnych z PiS.

 

- Jest na to szansa tylko w dwóch blokach: lewicowo-liberalnym i centrowo-chrześcijańskim - PSL będzie tworzyć ten drugi blok - podkreślił.

 

- Pytanie do PO, gdzie chce się znaleźć i jaką drogę wybiera - dodał.

 

PSL może stworzyć Koalicję Polską

 

Wskazał jednocześnie, że Stronnictwo składa Polakom jasną propozycję - Koalicji Polskiej, która ma zgromadzić wokół PSL wszystkie środowiska podpisujące się ideowo pod programem ludowców.

 

Kosiniak-Kamysz powiedział, że PSL opowiada się za "Polską zdefiniowaną w preambule konstytucji - (Polską) dla wszystkich, dla tych wierzących w Boga - którzy z wiary czerpią te najważniejsze wartości, jak: dobro, prawda, piękno i sprawiedliwości - i niewierzących oraz poszukujących tych wartości w innych źródłach, ale chcących budować Polskę opartą o: zasadę pomocniczości, wspierania siebie nawzajem, zasadę solidaryzmu społecznego oraz społeczną gospodarkę rynkową".

 

- To są przesłania ideowe tradycji i wartości, szacunku dla korzeni chrześcijańskich - podkreślił lider PSL.

 

Kosiniak-Kamysz wskazał również, że wśród propozycji programowych ludowców znalazła się m.in. emerytura bez podatku, czysta Polska i postawianie na odnawialne źródła energii oraz darmowe szczepienia i leki dla dzieci. Zapewnił, że PSL jest otwarty na rozmowę z każdym, kto podziela wartości i propozycje programowe ludowców.

 

Zapewnił, że Stronnictwo nie zrezygnuje z Koalicji Polskiej, ponieważ - jego zdaniem - "jest to bardzo ważna propozycja, której oczekują Polacy". - Musi być wspólnota celu, wartości i programu - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie rozmawia z PiS-em

 

Prezes PSL zaznaczył też, że jego partia nie rozmawia z PiS, dlatego że - jego zdaniem - partia rządząca "nie podziela wartości demokratycznego państwa prawa".

 

We wtorek lider PO Grzegorz Schetyna oświadczył, że jest zwolennikiem "szerokiej koalicji" na wybory parlamentarne - spójnej programowo i jeszcze lepszej niż w wyborach europejskich.

 

- To wszystko wymaga czasu, trzeba iść krok po kroku w stronę zbliżania stanowisk i podstawy programowej, a także dobrych list - podkreślił.

 

W środę szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer wyraziła przekonanie, że koalicja w wyborach do Sejmu i Senatu "będzie szeroka" i - razem m.in. z jej partią oraz PO - wystartuje PSL.

 

Rozmowy o współpracy

 

W ostatnich dniach toczą się rozmowy liderów ugrupowań opozycyjnych dotyczące ułożenia współpracy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

 

W ubiegłym tygodniu liderzy Zielonych: Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski spotkali się ze Schetyną oraz szefem SLD Włodzimierzem Czarzastym. Ten ostatni rozmawiał też z liderem Wiosny Robertem Biedroniem. Rozmowy mają być kontynuowane w kolejnych dniach.

 

Na początku czerwca lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił propozycję budowy bloku wyborczego pod nazwą Koalicja Polska. Do współpracy zaprosił ugrupowania, którym bliskie są "wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe".

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie