Trump wskazał nowego szefa Pentagonu

Świat
Trump wskazał nowego szefa Pentagonu
PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA

Prezydent USA Donald Trump desygnował w piątek Marka Espera na ministra obrony - poinformował Biały Dom. Kandydaturę tę musi zaakceptować jeszcze Senat Stanów Zjednoczonych. 55-letni Esper we wtorek na stanowisku p.o. szefa Pentagonu zastąpił Patricka Shanahana, który zrezygnował z ubiegania się o posadę ministra obrony ze względów rodzinnych.

"Znam Marka i nie mam wątpliwości, że zrobi fantastyczną robotę!" - pisał Trump we wtorek na Twitterze. Później mówił dziennikarzom: "Jest bardzo doświadczony. Był przy wszystkich wydarzeniach, o których rozmawiamu od długiego czasu".

 

W listopadzie 2017 roku Esper został zaprzysiężony jako sekretarz ds. sił lądowych; wcześniej przez siedem lat pracował jako wiceprezydent ds. relacji z rządem w koncernie zbrojeniowym Raytheon.

Doświadczenie Espera

 

Wcześniej pracował jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego dla byłego przywódcy republikańskiej większości w Senacie Billa Frista. Należał do personelu komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów oraz senackiej komisji spraw zagranicznych, a także był doradcą senatora Chucka Hagela, późniejszego ministra obrony w administracji Baracka Obamy (2013-2015).

Sprawował też wysokie stanowisko w Pentagonie oraz był planistą wojskowym w armii USA.

W 1986 roku ukończył prestiżową akademię wojskową West Point. W wojsku spędził ponad 10 lat, m.in. służąc podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1990 i 1991 roku jako oficer piechoty 101. Dywizji Powietrznodesantowej, a później dowodził powietrznodesantową kompanią strzelców w Europie.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie