Ropa tanieje. Odwet USA na Iranie odwołany w ostatniej chwili. Samoloty były już w powietrzu

Biznes
Ropa tanieje. Odwet USA na Iranie odwołany w ostatniej chwili. Samoloty były już w powietrzu
Pixabay/beejees

Ceny ropy naftowej w USA nieznacznie spadają po tym, jak prezydent USA Donald Trump wycofał się z zapowiadanego odwetu na Iran za zestrzelenie amerykańskiego drona - podają maklerzy. "New York Times" informuje, że nie jest jasne, czy odwołanie ostrzału irańskich celów to zmiana zdania prezydenta USA, czy też względy logistyczne i strategiczne.

Według źródeł dziennika "NYT" prezydent Donald Trump zatwierdził przeprowadzenie ataków na kilka irańskich celów, w tym radary i baterie rakiet.

 

Samoloty znajdowały się już w powietrzu


Akcję odwołano, gdy znajdowała się już w początkowej fazie, tj. gdy wyznaczone do niej samoloty znajdowały się już w powietrzu, a okręty były rozstawione na pozycjach, ale nie zdążono wystrzelić żadnego pocisku - powiedział gazecie wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. Operacja miała zostać przeprowadzona w piątek przed świtem w Iranie, by zminimalizować zagrożenie dla irańskiego wojska i ludności cywilnej.


"NYT" zauważa, że nie jest jasne, czy Trump odwołał ataki, bo zwyczajnie zmienił zdanie, czy też na decyzji zaważyły względy logistyczne lub strategiczne. Nie wiadomo też, czy ataki zostaną wznowione.

 

Militarna odpowiedź w przyszłości nie jest wykluczona


O odwołanym w ostatniej chwili ataku napisał też "Wall Street Journal". Według tej gazety, również powołującej się na niewymienionych z nazwiska przedstawicieli amerykańskiej administracji, nie wyklucza się militarnej odpowiedzi w przyszłości.


Komentarza do sprawy odmówił zarówno Biały Dom, jak i Pentagon.

 

Prezydent USA Donald Trump zasugerował, że zestrzelenie amerykańskiego drona przez Iran mogło być omyłkowe; jego zdaniem, mógł dokonać tego ktoś "niedbały i głupi". - Myślę, że możliwe, że Iran się pomylił; potrafię sobie wyobrazić, że to jakiś generał albo ktoś popełnił błąd - powiedział.


Zapytany, czy Stany Zjednoczone odpowiedzą to działanie Iranu, amerykański szef państwa odpowiedział: - Wkrótce się dowiecie.


Wcześniej, w pierwszej publicznej reakcji na incydent, Trump napisał na Twitterze: "Iran zrobił ogromny błąd!".


Amerykański wojskowy dron warty 130 mln dolarów został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad cieśniną Ormuz - poinformował w czwartek przedstawiciel amerykańskich władz. Chodzi o drona MQ-4C Triton należącego do marynarki wojennej USA.

 

Ropa na giełdzie paliw tanieje

 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,84 USD, po spadku ceny o 0,42 proc.


Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 64,35 USD za baryłkę, po zniżce notowań o 0,16 proc.


Przez cieśninę Ormuz, łączącą Zatokę Perską z Morzem Arabskim, przepływa rocznie 20 proc. światowego transportu ropy naftowej, w tym większość ropy eksportowanej przez Irak.


W ostatnim czasie doszło do wzrostu napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w Zatoce Perskiej. Obawy o konfrontację pomiędzy tymi krajami rosną od 13 czerwca, kiedy w Zatoce Omańskiej zaatakowane zostały dwa tankowce. Stany Zjednoczone oskarżyły o ten atak Iran, czemu ten kategorycznie zaprzecza.


Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w USA zyskała 5,4 proc., a Brent na ICE zdrożała o 4,3 proc.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie