"Le Soir": premier Belgii faworytem do zastąpienia Donalda Tuska

Świat
"Le Soir": premier Belgii faworytem do zastąpienia Donalda Tuska
Wikipedia.org/Mitrovitz/Asmithca, pixabay.com/Leonardo1982

Faworytem do objęcia funkcji szefa Rady Europejskiej jest premier Belgii Charles Michel - napisał belgijski dziennik "Le Soir". Natomiast stanowisko szefa Komisji Europejskiej ma przypaść Europejskiej Partii Ludowej (EPL), lecz nie może na nie liczyć jej dotychczasowy kandydat Manfred Weber.

Szefowie państw i rządów krajów UE zjadą się w czwartek do Brukseli, gdzie na kolacji mają spróbować wypracować porozumienie co do podziału najważniejszych stanowisk UE. Chodzi przede wszystkim o szefa Komisji Europejskiej, ale też przewodniczącego Rady Europejskiej, wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz przewodniczącego europarlamentu.

 

W pakiecie wymieniany jest też prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), ale niektóre stolice podkreślają, że nie jest to stanowisko polityczne, bo EBC kierować musi bankier.

 

Rada Europejska może przypaść "nowym" liberałom

 

Były polski premier wskazał po wtorkowym spotkaniu z konferencją przewodniczących europarlamentu, że żaden z wiodących kandydatów PE - ani chadek Manfred Weber, ani socjalista Frans Timmermans, ani liberałka Margrethe Vestager - nie mają większości popierającej ich w tej izbie.

 

Socjaliści i liberałowie odrzucają Webera, a EPL nie chce zrezygnować z jego forsowania. "Le Soir" podkreślił, że alternatywnym kandydatem chadeków do przewodniczenia KE mógłby być Francuz, główny negocjator ds. brexitu Michel Barnier, ale zaznacza, że żadne źródło nie potwierdziło dotychczas, że chadecy faktycznie na niego postawią. Na giełdzie pojawiła się za to prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

 

Zgodnie ze scenariuszem, który wydał się układać w przededniu szczytu, jeśli szefostwo Komisji trafi rzeczywiście do chadeków, to Rada Europejska przypadnie "nowym" liberałom, czyli rodzinie politycznej, w której są eurodeputowani prezydenta Francji Emmanuela Macrona - napisał belgijski dziennik.

 

Socjaliści z szansą na przewodnictwo w PE

 

Fotel po Tusku miałby objąć szef belgijskiego rządu Cherles Michel. Ma on sprawować krajowy urząd aż belgijskie patie polityczne porozumieją się co do koalicji; wybory w Belgii były w maju.

 

Wówczas socjaliści objęliby przewodnictwo w europarlamencie, być może do podziału w połowie kadencji z Zielonymi, a także fotel szefa unijnej dyplomacji.

 

"Le Soir" zastrzegł jednak, że ten scenariusz może być zrealizowany tylko pod warunkiem, że CDU Angeli Merkel zgodzi się na rezygnację z Webera.

 

Jeśli przywódcy nie wypracują porozumienia na tym szczycie, prawdopodobnie przed 2 lipca zwołany zostanie kolejny.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie