Centralne obchody Bożego Ciała. Orszak na ulicach Warszawy

Polska
Centralne obchody Bożego Ciała. Orszak na ulicach Warszawy
Polsat News

Centralne warszawskie obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Bożego Ciała) rozpoczęły się w czwartek w archikatedrze św. Jana Chrzciciela mszą św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Bezpośrednio po Eucharystii z archikatedry wyruszy uroczysta procesja do czterech ołtarzy polowych.

Mottem tegorocznych obchodów Bożego Ciała w Warszawie będzie obietnica Jezusa: "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Ołtarze nawiązujące do tego wersetu z Ewangelii według św. Mateusza zaprojektował architekt Stanisław Sołtyk.

 

Orszak procesyjny przejdzie z archikatedry ul. Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską na plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej.

 

Jeden z ołtarzy nawiąże do słynnych słów Jana Pawła II

 

Pierwszy z ołtarzy zbudują studenci z duszpasterstwa akademickiego św. Anny, drugi - rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł, trzeci - nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, a czwarty - Wojsko Polskie.

 

Ostatni ołtarz zostanie wzniesiony przy krzyżu na pl. Piłsudskiego i będzie nawiązywał do pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II, który w tym miejscu przed 40 laty wypowiedział słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

 

Przy czwartym ołtarzu kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię. Uczestnicy procesji odśpiewają dziękczynne "Te Deum", a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpi zakończenie procesji.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie