Zawiadomienie do prokuratury po kontroli CBA w starostwie w Puławach

Polska
Zawiadomienie do prokuratury po kontroli CBA w starostwie w Puławach
Google Street View

Po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w starostwie puławskim (Lubelskie) do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw. CBA kontrolowało tworzenie systemu informacji przestrzennej (SIP) w tym powiecie.

Kontrola trwała od grudnia 2018 r. do maja 2019 r. Agenci Biura sprawdzali, czy to zadanie dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-13 w części "społeczeństwo informacyjne" było przeprowadzone zgodnie z prawem.

 

Zawiadomienie po kontroli CBA dotyczy możliwości przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach urzędowych.

 

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził, że kontrola zakończyła się i pod koniec maja wysłano zawiadomienie do prokuratury.

 

- Podczas kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy wydziału postępowań kontrolnych z lubelskiej delegatury CBA ustalono, że pomimo istotnych wad uniemożliwiających prawidłowe działanie SIP osoby odpowiedzialne za końcowy odbiór tego zamówienia przyjęły je, czym potwierdziły nieprawdę - powiedział Brodowski.

 

Według kontrolerów CBA z powodu faktycznego nieukończenia zadania od 30 grudnia 2015 r. do 15 maja 2016 r. powinna być naliczona kara za 138 dni zwłoki. Taka kara zawarta w umowie miałaby wynosić ponad 1 mln 463 tys. zł - 10,6 tys. za dzień zwłoki. CBA uważa, że przez działanie osób odpowiedzialnych za końcowy odbiór, które poświadczyły nieprawdę, doszło do szkody na taką kwotę - wyjaśnił naczelnik.

Zawiadomienie w tej sprawie skierowano do Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie