Nieprawidłowości przy rozliczaniu dotacji z ARiMR. Wyniki analiz CBA trafiły do prokuratur

Polska
Nieprawidłowości przy rozliczaniu dotacji z ARiMR. Wyniki analiz CBA trafiły do prokuratur
cba.gov.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło w ramach własnych czynności analityczno-informacyjnych nieprawidłowości przy rozliczaniu dotacji z ARiMR przez grupy producentów rolnych z woj. kujawsko-pomorskiego - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Działania analityczno-informacyjne CBA dotyczyły dofinansowania z unijnych środków z programu pomocy finansowej na inwestycje tych grup na rynku owoców i warzyw.

 

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził, że analizy prowadzone przez funkcjonariuszy wydziału postępowań kontrolnych delegatury CBA w Bydgoszczy zakończyły się. - Z dokumentacji wynika, że trzy grupy producentów owoców i warzyw z woj. kujawsko-pomorskiego mogły dokonać zakupu maszyn rolniczych lub zlecić prace budowlane po znacznie zawyżonej wartości - powiedział Brodowski.

 

Według nieoficjalnych informacji PAP grupy miały wprowadzać dodatkowego pośrednika między nich a rzeczywistego wykonawcę objętych unijnym dofinansowaniem robót budowlanych lub sprzedawcę urządzeń. Prowadziło to do znacznego zwiększenia wartości zadania, a przez to kwoty dofinansowania. CBA ustaliło, że pośrednictwo było pozorne.

 

Według Biura takie działania grup producenckich mogły doprowadzić do wyłudzenia części dofinansowania - ponad 11 mln zł.

 

Brodowski poinformował, że wyniki analiz przekazano do prokuratur okręgowych w Toruniu i Siedlcach.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie