Wakacyjny rozkład jazdy pociągów. Na tory wyjadą specjalne składy, wiele dodatkowych połączeń

Biznes
Wakacyjny rozkład jazdy pociągów. Na tory wyjadą specjalne składy, wiele dodatkowych połączeń
pl.wikipedia.org/Actuell37

W Bieszczady, nad Bałtyk, na Mazury, Podlasie i nie tylko. Kolejowi przewoźnicy w wakacje wzbogacają rozkład jazdy. Dodatkowe pociągi skomunikują wiele miast z popularnymi kurortami, m.in. Ustką, Gdynią, Łebą, Zakopanem i Łupkowem. Dojazd w Tatry ułatwi współpraca polskiej i słowackiej kolei. Pojawią się też składy dowożące na imprezy, np. Pol'And'Rock Festival i Siabrowską Biasiedę.

Koleje odpowiadają na wzmożony letni ruch turystyczny zwiększeniem liczby połączeń. Do najbardziej popularnych rejonów urlopowych wczasowicze dojadą specjalnymi pociągami.

 

Otwarta trasa na Poznań

 

Intercity przywróciło już w czerwcu pociągi m.in. na zmodernizowaną linię z Warszawy do Poznania. Dodatkowo niektóre składy (wszystkie ekspresy oraz TLK Zielonogórzanin, IC Gałczyński, TLK Paderewski i IC Barbakan) jeżdżą zatrzymując się na stacjach w Kole i Koninie, na których wyremontowano perony.

 

Na Pomorzu pociągi powrócą w wakacje na trasę z Miastka do Słupska. Dodatkowo PKP zapowiedziało, że od 22 czerwca powstanie bezpośrednie połączenie Krakowa z Zakopanem bez przesiadek do autobusów.

 

Ponadto od 20 czerwca w rozkładzie jazdy w woj. pomorskim pojawią się lokalne pociągi sezonowe ze Słupska do Ustki i z Lęborka do Łeby.

 

W soboty i niedziele na trasę wyjadą dwie pary pociągów na Słowację (Muszyna - Poprad-Tatry).

 

Nowe składy obsłużą też sezonowe połączenia z Krakowa i Katowic do Zatoru, gdzie znajduje się park rozrywki.

 

Z Warszawy bezpośrednio do Ustki

 

Od 22 czerwca Warszawę z Ustką połączy pociąg "Słoneczny" - zapowiedziały Koleje Mazowieckie. Po raz pierwszy wyjedzie na tory 20 czerwca, a ostatni kurs ukończy w stolicy 1 września.

 

Zmiany objęły też połączenia Przewozów Regionalnych, które obsługiwane są jako Polregio i superRegio. Wakacyjne pociągi dojadą m.in. do nadmorskich kurortów, Kotliny Kłodzkiej, na Mazury, Podlasie, w polskie Tatry, Sudety i Beskidy. Dodatkowo przewoźnik umożliwi przesiadkę na pociągi kursujące w słowacką część Tatr. 

 

W każdy "zwykły" oraz długi weekend do 29 września przewoźnik ten uruchomi na Podlasiu dwie pary pociągów na trasie z Białegostoku do Walił przez teren Puszczy Knyszyńskiej.

 

Ponadto w lipcu pojadą dodatkowe kursy na folkowe imprezy plenerowe Basowiszcza i Siabrowska Biasieda, które odbędą się w pobliżu stacji Waliły.

 

We wrześniu dodatkowe połączenia obsłużą także "Święto Grzyba" w Sokolu Białostockim.

 

Pociągi nad zalew...

 

Od 28 czerwca do 1 września pociągi Polregio będą jeździły po nieobsługiwanej przez 15 lat linii Hajnówka - Siemianówka prowadzącej nad Zalew Siemianówka na Podlasiu. Z Hajnówki do Siemianówki będzie uruchamiany jeden kurs w piątki, dwa kursy w soboty i niedziele. Z kolei z powrotem z Siemianówki do Hajnówki w soboty będą trzy kursy, a w niedziele - dwa.

 

Dodatkowe połączenia uruchomione zostaną też na trasach Gdynia- Słupsk - Ustka i Gdynia- Lębork - Łeba i będa kursować od 20 czerwca do 1 września. W czasie wakacji pojawi się też więcej niż rok temu połączeń z Gdyni na Półwysep Helski - poinformowały Przewozy Regionalne.

 

W wakacje ruszają także połączenia z Kielc do Sandomierza i z powrotem. Te letnie pociągi będą uruchamiane w każdą sobotę i niedzielę począwszy od 22 czerwca do końca wakacji. Pojadą także w święta 20 czerwca i 15 sierpnia. Na tory wyjadą też pociągi Kielce - Busko Zdrój - w każdą sobotę i niedzielę po dwa pociągi w każdym kierunku.

 

...i w Bieszczady

 

Od 9 czerwca pociągi superRegio obsługują trasę Ostrowiec Świętokrzyski - Wrocław przez Kielce - Częstochowę - Stradom - Lubliniec - Opole i z powrotem. 

 

Na Warmii i Mazurach od 1 lipca do 31 sierpnia będzie kursował pociąg Regio z Olsztyna do Braniewa, który dowiezie podróżnych w okolice Zalewu Wiślanego. Ponadto, 9 czerwca rozpoczął kursowanie pociąg, który w każdą niedzielę będzie przewoził pasażerów do Portu Lotniczego Olsztyn - Mazury, skąd można będzie polecieć do bułgarskiego kurortu wakacyjnego Burgas.

 

Sezon urlopowy to także kolejne połączenia na Podkarpaciu. Polregio od 29 czerwca uruchomi weekendowe połączenia na trasach: Rzeszów - Zamość Wschód, Rzeszów - Sandomierz, Rzeszów - Krosno - Łupków (Bieszczady) - Medzilaborce (Słowacja) oraz z Jarosławia do Lublina i z powrotem. Z tych pociągów będzie można skorzystać do 31 sierpnia.

 

Połączenia z Łodzi Kaliskiej do Spały będą uruchamiane w każdą sobotę i niedzielę od 6 lipca do 25 sierpnia. Pociągi wyjadą do Spały w godzinach porannych i powrócą do Łodzi w wieczorem.

 

Dodatkowe połączenia na Pomorzu

 

Kolej połączy również lepiej Koszalin z Mielnem Koszalińskim. Dodatkowe kursy wyjeżdżać będą na ten szlak od 22 czerwca do 1 września. Powstanie też dodatkowe połączenie ze Szczecina do Kołobrzegu przez Białogard, a na tory między Sławnem a Darłowem wyjedzie zwiększona liczba pociągów.

 

Z Kołobrzegu do Koszalina codziennie od 22 czerwca do 1 września będzie kursować dodatkowa para pociągów, a na linii kolejowej Szczecin - Świnoujście, jak co roku, pociąg przyśpieszony "Błękitny".

 

W wakacyjne weekendy i święta dodatkowa para pociągów pojedzie na trasie Szczecin - Świnoujście, Szczecin - Kamień Pomorski i Poznań - Koszalin.

 

W Małopolsce pociągi Polregio zostaną skomunikowane ze składami Kolei Słowackich z Muszyny do stacji Plavecz i Poprad-Tatry. Na Lubelszczyźnie natomiast od 22 czerwca do 1 września uruchomione zostaną wakacyjne połączenia Lublin - Bełżec (dwie pary pociągów), Zamość - Rzeszów (weekendy), Lublin - Jarosław (weekendy) i Chełm - Włodawa (dwa pary pociągów w weekendy).

 

Dodatkowe składy na Pol'And'Rock Festival

 

Zmiany wakacyjne wprowadzą też Koleje Śląskie. Od 1 lipca pociąg "Ornak" z Katowic do Zakopanego będzie jeździł codziennie - nie tylko w weekendy. Od 22 czerwca "Ornak" dojedzie do Zakopanego (ostatnio zawracał w Nowym Targu), przy czym od 1 lipca pojedzie przez Wadowice.

 

Pociągi Kolei Śląskich bez utrudnień pojadą w wakacje do Wisły i Ustronia. Pasażerowie linii S5 Katowice - Zwardoń mogą spodziewać się zastępczej komunikacji autobusowej tylko przez kilka dni w godzinach późnowieczornych i wczesnoporannych na odcinku Wilkowice Bystra - Żywiec - Zwardoń. Będą tam prowadzone prace naprawcze.

 

Po korekcie w rozkładzie jazdy pojawią się nowe kursy uruchamiane z dofinansowaniem Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Od czerwca w relacji Tychy Lodowisko - Katowice przybędzie jedna para połączeń, a dwie między Katowicami a Tarnowskimi Górami.

 

Specjalne pociągi przygotowane przez urzędy marszałkowskie województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego wyjadą na tory, by zawieźć do Kostrzyna uczestników Pol'And'Rock Festival, który odbędzie się między 1 a 3 sierpnia. Będą to składy relacji Koszalin - Kostrzyn i powrotny Kostrzyn - Kołobrzeg, a także sześć par pociągów ze Szczecina Głównego do Kostrzyna.

 

Dodatkowe pociągi zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki, który zobowiązał do tego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

 

wka/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie