Premier rozmawiał z Tuskiem o unijnych stanowiskach, później zjadł z rodziną urodzinową kolację

Polska
Premier rozmawiał z Tuskiem o unijnych stanowiskach, później zjadł z rodziną urodzinową kolację
Zdjęcie od czytelnika

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w środę telefonicznie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Rozmowa dotyczyła obsady stanowisk unijnych w związku z rozpoczynającym się w czwartek szczytem Rady Europejskiej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Po rozmowie szef rządu poszedł z rodziną do jednej z restauracji, dzień przed swoimi 51. urodzinami.

Premier - poinformował rzecznik rządu - "podkreślił w czasie rozmowy konieczność wyboru kandydatów, którzy będą skupiać się na istotnych dla Polski kwestiach programowych".

 

 

Rzecznik poinformował, że "w rozmowie omówiono procedurę wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej w kontekście tzw. formuły »Spitzenkandidat«" (formuły kandydata wiodącego). Premier - podał Müller - "podkreślił również konieczność zachowania właściwej równowagi geograficznej w obsadzie stanowisk unijnych".

 

W czwartek szczyt UE ws. stanowisk 

 

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. obsadzie najwyższych stanowisko w instytucjach unijnych i agendzie strategicznej Unii na lata 2019-24.

  

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański ocenił, że szanse na obsadę kluczowych stanowisk w UE na tym szczycie są niskie. Podkreślił, że "silnie podzielony Parlament i równie silnie podzielona Rada są w stanie blokować poszczególnych kandydatów, ale wciąż nie widać większości, która mogłaby wskazać osoby na te stanowiska". 

 

Kolacja z rodziną

 

Po rozmowie z Donaldem Tuskiem premier Morawiecki poszedł z bliskimi do jednej z warszawskich restauracji, aby świętować swoje urodziny. Szef rządu 20 czerwca skończy 51 lat. Zdjęcia z lokalu dostaliśmy od jednego z naszych czytelników.

 

Zdjęcie od czytelnika 
wka/dk/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie