Ryszard Legutko współprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Świat
Ryszard Legutko współprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
Polsat News

Ryszard Legutko (PiS) oraz Raffaele Fitto (Bracia Włoch) zostali w środę współprzewodniczącymi grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim. Decyzja zapadła na spotkaniu frakcji w Brukseli jednomyślnie. Legutko, szef delegacji PiS w PE, został na to stanowisko wybrany ponownie.

W grupie - jak relacjonował Legutko dziennikarzom po spotkaniu - zapadła decyzja, że potrzebna jest równowaga na kierowniczym stanowisku i stąd decyzja o dwóch przewodniczących.

 

- To się sprawdziło w poprzedniej kadencji, gdy bardzo dobrze współpracowało mi się z Brytyjczykiem Syedem Kamallem. Znamy się z Raffaelem Fitto, to doświadczony polityk - zaznaczył.

 

Krasnodębski kandydatem na wiceprzewodniczącego PE

 

Stanowiska wiceprzewodniczących objęli: Derk Jan Eppink (Holandia), Daniel Hannan (Wielka Brytania), Assita Kanko (Belgia), Peter Lundgren (Szwecja), Hermann Tertsch del Valle-Lersundi (Hiszpania) i Roberts Zile (Łotwa). Skarbnikami zostali europoseł PiS Kosma Złotowski oraz bułgarski polityk Angeł Dżambazki.

 

Podczas spotkania frakcja zarekomendowała również kandydatów na stanowiska przewodniczącego i wiceprzewodniczącego PE - zostali nimi odpowiednio czeski europoseł Jan Zahradil oraz eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski.

 

Kandydatem na kwestora PE został ponownie europoseł Karol Karski (PiS). Wyboru na te stanowiska Parlament dokona podczas pierwszej sesji plenarnej nowej kadencji, na początku lipca w Strasburgu.

 

Grupa EKR zdecydowała także o przyjęciu nowych członków, europosłów z hiszpańskiej konserwatywnej partii VOX. W rezultacie frakcja liczy obecnie 63 posłów z 15 krajów.

 

- Cieszę się również z rozpoczęcia współpracy z członkami partii VOX, którzy zostali powitani dzisiaj w naszej grupie - mówił Legutko.

 

"Szanowanie traktatów, obrona rodziny, kontrola imigracji"

 

Podkreślił, że wszystkie delegacje będą wspólnie "działać na rzecz reformy UE, aby działała skuteczniej i respektowała wolę wszystkich państw członkowskich, a nie tylko tych największych, które zgadzają się z obecnym status quo".

 

EKR podjął również decyzję w sprawie kontynuacji używania Deklaracji Praskiej jako manifestu politycznego Grupy EKR. Ta deklaracja ideowa wymienia wartości takie jak: wolność jednostki, poparcie dla wolnego rynku, walka z biurokracją i sprzeniewierzaniem środków unijnych, równe prawa dla państw członkowskich, sprzeciw wobec unijnego federalizmu czy skuteczna kontrola imigracji.

 

Legutko powiedział dziennikarzom, że grupa będzie opowiadała się w nowej kadencji za "szanowaniem traktatów, a nie rozciąganiem ich przez instytucje unijne, za obroną rodziny i zasadą subsydiarności".

 

- Będziemy starali się też działać inspirująco na rzecz większej politycznej obecności przedstawicieli wschodniej Europy - zaznaczył europoseł.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie