Premier: podczas wakacji mówmy o Polsce dobrze, pokazując jej piękno

Polska

- Podczas wakacji postarajmy się mówić o Polsce dobrze, uczciwie pokazując jej piękno, piękno przyrody, piękno historii i piękno ludzi, którzy w Polsce mieszkają - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie. Szef rządu wziął udział w zakończeniu roku szkolnego 2018/2019 w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie.

Podczas uroczystości premier zwrócił uwagę na frazę odśpiewanego wcześniej hymnu szkoły. - W hymnie waszej szkoły była taka fraza, że będziecie zawsze dbać o prawdę, to przepiękna fraza, dziękuję za nią - powiedział.

 

- Musimy zawsze dbać o prawdę, dlatego proszę was też o to, gdziekolwiek będziecie spędzać te wakacje, żebyście zawsze o Polsce mówili dobrze - nil nisi bene (z łac. mów dobrze albo wcale - przyp. red.) - zwrócił się do uczniów Morawiecki.

 

"Przez 25 lat postarajmy się mówić dobrze o Polsce"

 

Jak dodał, mówić o Polsce trzeba dobrze, "nie dlatego, że jest taka absolutnie idealna, bo nic nie jest idealne".

 

- Ale wylano na nią już tyle różnych wiader pomyj, tak bardzo była sponiewierana przez historię przez ostatnich 200-300 lat, że teraz przez 25 lat postarajmy się mówić dobrze, uczciwie pokazując jej piękno, piękno przyrody, piękno historii i piękno ludzi, którzy w Polsce mieszkają - podkreślił premier.

 

- Życzę wam, żeby te wakacje były piękne, żebyście wzięli ze sobą książkę, z której nie będziecie musieli pisać wypracowania i pojechali na wycieczkę, z której nie będzie trzeba pisać żadnych sprawozdań - dodał. 

 

Dyrektor szkoły: nie będzie problemów z przyjęciem podwójnego rocznika

 

Na uroczystości głos zabrał też prezydent Chełma, Jakub Banaszek, absolwent szkoły odwiedzonej przez premiera. Wspominał, że kiedy on także oczekiwał zakończenia roku, ale też brakowało mu szkoły podczas wakacji.

 

- Kiedy szkoła się kończyła brakowało mi jej i z utęsknieniem czekałem na dzień 1 września, rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Tego też wam życzę, żeby brakowało wam szkoły i żebyście wrócili we wrześniu naładowani pozytywną energią, gotowi do zdobywania wiedzy, poszerzania swoich horyzontów, bo to jest bardzo ważne, naszą przyszłością jest nauka - powiedział do uczniów.

 

Zbigniew Niderla, dyrektor chełmskiego II LO, powiedział po uroczystości, że w tej szkole nie będzie problemów z przyjęciem we wrześniu podwójnego rocznika do klas pierwszych.

 

- Będzie 11 oddziałów, a w ubiegłym roku był nabór do sześciu klas pierwszych. Teraz będzie sześć klas pierwszych dla uczniów po gimnazjum i pięć po szkole podstawowej. Zarówno jeśli chodzi o kadrę pedagogiczną, jak i warunki lokalowe, szkoła jest przygotowana na taką liczbę oddziałów. Nie będzie konieczności nauki na zmiany, czy wydłużania zajęć. Zmieścimy się w godzinach tych, w których szkoła funkcjonowała do tej pory. Lekcje kończą się o godz. 14.40 i przy naborze podwójnym będzie tak samo - stwierdził. 

 

Lubelski kurator oświaty: podwójny rocznik szansą dla wielu szkół

 

- W województwie lubelskim jest przygotowanych więcej miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, niż absolwentów, którzy będą ubiegali się o przyjęcie do nich - poinformowała lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, która również uczestniczyła w uroczystości. 

 

- To wynika też z tego, że mamy do czynienia od wielu lat z niżem demograficznym. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba uczniów szkół ponadgimnazjalnych w woj. lubelskim zmniejszyła się o prawie 40 tys. To jest dokładnie taka sama liczba, jak absolwentów, którzy będą w tym roku do nich aplikować. Dla bardzo wielu szkół rekrutacja ta stanowi wielką szanse na to, że odbudują swoją działalność - dodała Misiuk.

jm/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie