Terlecki twierdzi, że posłowie Kukiz'15 chcą do dołączyć do klubu PiS. Jest reakcja Kukiz'15

Polska
Terlecki twierdzi, że posłowie Kukiz'15 chcą do dołączyć do klubu PiS. Jest reakcja Kukiz'15
PAP/Wojciech Olkuśnik

Nie podjęliśmy decyzji w sprawie posłów Kukiz'15, którzy chcieliby przystąpić do klubu Prawa i Sprawiedliwości i w tym tygodniu pewnie tej decyzji nie podejmiemy - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Nie można wykluczyć, że te słowa to celowe zagranie, żeby osłabić naszą zdolność negocjacyjną - powiedział wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15 Jerzy Kozłowski.

Szef klubu PiS w poniedziałek w Radiu Kraków powiedział, że posłowie z ruchu Kukiz'15 przychodzą i proszą o przyjęcie ich do klubu PiS. "W tej chwili do mnie przychodzą posłowie od Kukiza i aplikują o przyjęcie ich do klubu PiS. Nie podjęliśmy jeszcze takich decyzji. Zastanawiamy się nad tym, co zrobić, czy jakoś podtrzymywać istnienie Kukiz'15, czy zgodzić się na to, że część jego aparatu politycznego, w tym posłowie, przejdzie do nas" - mówił Terlecki.

 

Szef klubu PiS powiedział, że niektórzy posłowie Kukiz'15 zgłaszali się do niego ze swoimi "oczekiwaniami".

 

"Na razie rozmów żadnych nie prowadzimy"

 

- Na razie rozmów żadnych nie prowadzimy - zastrzegł Terlecki. - Nie podjęliśmy decyzji, co z nimi zrobić i pewnie w tym tygodniu już jej nie podejmiemy - dodał szef klubu PiS.

 

W ubiegłym tygodniu lider ruchu Paweł Kukiz poinformował, że decyzję ws. formuły startu w jesiennych wyborach Kukiz'15 podejmie do końca czerwca. Dodał, że wciąż trwają rozmowy z podmiotami, które mogłyby poprzeć wspólną deklarację ideową.

 

Deklaracja, o której mówi lider Kukiz'15, zakłada m.in.: umożliwienie kandydowania w wyborach do Sejmu obywatelom startującym indywidualnie, a nie z list partyjnych; obligatoryjne dla władz wyniki referendów krajowych i lokalnych; możliwość odwołania posła w trakcie kadencji; wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości równowartości dwunastokrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia czy wprowadzenie do wymiaru sprawiedliwości instytucji sędziego pokoju.

 

"Klub Kukiz'15 funkcjonuje"

 

Rzecznik dyscypliny klubu Kukiz'15 Tomasz Jaskóła powiedział, że "nie ma takiej wiedzy", żeby ktoś podchodził do Terleckiego i "prosił o to, żeby się przepiąć do klubu PiS".

 

- Klub funkcjonuje i pracujemy - powiedział Jaskóła.

 

Dodał, że według niego, "w samym PiS-ie jest wiele frakcji - niektóre bardziej przyjazne, inne mniej przyjazne ruchowi Kukiz'15".

 

Jaskóła przypomniał również, że lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz rozmawia z wieloma środowiskami na temat ewentualnej współpracy.

 

"Słowa Terleckiego mogą być zagraniem"

 

Wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15 Jerzy Kozłowski proszony we wtorek o komentarz do słów Terleckiego, powiedział, że "trudno komentować konfabulacje".

 

- Wiadomo, że mamy czasami do czynienia z osobami, które wymyślają tylko dla siebie istniejącą rzeczywistość i do tego próbują dostosować to, co się dzieje wokół - dodał. 


Jak ocenił, "Kukiz'15 jest ugrupowaniem, które ma naprawdę szerokie zdolności koalicyjne, a to dlatego, że ma wielu merytorycznych, wyważonych i pracowitych posłów i działaczy, więc może stąd też próby osłabienia nas".

jm/maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie