Premier obiecał pociągi na Pol'And'Rock Festival. "W trosce o bezpieczeństwo uczestników"

Polska
Premier obiecał pociągi na Pol'And'Rock Festival. "W trosce o bezpieczeństwo uczestników"
pl.wikipedia.org/Gnesener1900

- Poleciłem ministrowi Adamczykowi przygotowanie pociągów, które dowiozą uczestników na Pol'And'Rock Festival. Będą one zabezpieczone przez służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Pod koniec maja realizacji przewozów odmówiły Przewozy Regionalne. Spółka tłumaczyła, że specjalne pociągi przynoszą straty, a uczestnicy festiwalu je niszczą.

Premier dodał, że decyzję podjął po rozmowie z ministrem spraw wewnętrznych Elżbietą Witek oraz jej poprzednikiem Joachimem Brudzińskim. 

Przez 24 lata trwania festiwalu (wcześniej znanego jako Woodstock) różni państwowi przewoźnicy kolejowi uruchamiali specjalne pociągi dowożące jego uczestników. W ostatnich latach docierały one do Kostrzyna nad Odrą. 

 

Przewozy Regionalne odmówiły uruchomienia pociągów

 

Pod koniec maja Przewozy Regionalne poinformowały, że w tym roku nie zamierzają uruchomić takich składów.

 

- Realizacja dodatkowej oferty komercyjnych połączeń kolejowych musicREGIO na Pol’And’Rock Festiwal w 2018 r. przyniosła spółce niecałe 2 mln zł przychodów, co po uwzględnieniu kosztów napraw taboru przeznaczonego do tych połączeń, koniecznych z uwagi na poważne usterki i dewastację zamknęło się stratą rzędu 1 mln zł - tłumaczył Dominik Lebda, rzecznik spółki.

 

Dodał, że spółka ograniczyła koszty funkcjonowania poprzez dostosowanie ilości eksploatowanego taboru do oferty, którą zamawiają marszałkowie województw.

 

- Oznacza to, że nie mamy już takiej nadwyżki taboru, jaką mieliśmy wcześniej, dlatego nie jesteśmy w stanie uruchomić pociągów musicREGIO na takich zasadach jak w latach ubiegłych - powiedział. 

 

Intercity chciało omijać Kostrzyn

 

Cięcia rozważało także PKP Intercity, które zajęło się opracowaniem rozkładu jazdy przewidującego omijanie stacji Kostrzyn podczas Pol'And'Rock Festival.  "Spółka obawia się, że po decyzji Przewozów Regionalnych o rezygnacji z uruchomienia pociągów specjalnych na to wydarzenie nie będzie w stanie zrealizować rozkładowych połączeń przez tę stację" - podał "Rynek Kolejowy".

 

W piątek marszałkowie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego zdecydowali, że uruchomieniem kilku dodatkowych pociągów zajmą się kierowane przez nich samorządy. 

 

- Będą to pociągi relacji Koszalin - Kostrzyn i powrotny Kostrzyn - Kołobrzeg. Dodatkowo cztery pary pociągów na stałej trasie Szczecin Główny - Kostrzyn zostaną wzmocnione, a w dniach festiwalu uruchomione będą dwie pary dodatkowych pociągów na trasie Szczecin Gł. - Kostrzyn - Szczecin Gł. - poinformował Olgierd Geblewicz, marszałek woj. zachodniopomorskiego.

 

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Przez wiele lat był znany pod nazwą Przystanek Woodstock. Jego 25. edycja odbędzie się 1-3 sierpnia 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą. Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

maw/wka/ polsatnews.pl, "Rynek Kolejowy"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie