Mursi miał atak serca. Pierwszy i jedyny demokratyczny prezydent Egiptu pochowany wbrew woli rodziny

Świat
Mursi miał atak serca. Pierwszy i jedyny demokratyczny prezydent Egiptu pochowany wbrew woli rodziny
EPA/KHALED ELFIQI

Były prezydent Egiptu Mohammed Mursi zmarł w poniedziałek w sądzie w rezultacie ataku serca - poinformowały władze i źródła medyczne. Jego syn poinformował, że władze nie chcą się zgodzić na pochówek w jego rodzinnych stronach w Delcie Nilu. Został we wtorek pochowany w stolicy kraju, Kairze. 68-letni Mursi, pierwszy demokratycznie wybrany egipski prezydent, był sądzony pod zarzutami szpiegostwa.

Urząd prokuratora poinformował, że Mursi zmarł po osunięciu się na podłogę po wygłoszeniu trwającego 20 minut przemówienia. Zgon stwierdzono po przewiezieniu go do szpitala. Medyczny raport stwierdza, że na ciele polityka nie było żadnych obrażeń.

 

W więzieniu od 6 lat

 

Mursi przebywał w więzieniu od czasu obalenia go przez wojskowych w 2013 r. po roku sprawowania władzy.

 

Zdelegalizowane obecnie Bractwo Muzułmańskie, którego Mursi był czołową postacią, określiło jego śmierć jako "morderstwo" i wezwało do masowego stawienia się na pogrzebie. Bractwo zaapelowało również do demonstracji przed ambasadami Egiptu na całym świecie.

 

Organizacje praw człowieka zarzucały władzom Egiptu, że nie zapewniają Mursiemu odpowiedniej opieki medycznej. Informowały, że jest on przez 23 godziny na dobę przetrzymywany w izolatce, co stanowi według ONZ torturę.

 

Pochowany wbrew woli rodziny

 

Syn Mursiego Abdullah Mohammed Mursi powiedział dziennikarzom, że władze nie nawiązały kontaktu z rodziną w celu ustalenia szczegółów pogrzebu. Wcześniej mówił, że rodzina nie wie gdzie znajduje się ciało oraz, że władze nie chcą się zgodzić na pogrzeb Mursiego w jego rodzinnej prowincji Szarkija, w Delcie Nilu.

 

- Został pochowany w dzielnicy Medinat Nasr, na wschodzie Kairu, w obecności swojej rodziny. Modlitwa pogrzebowa odbyła się w szpitalu więziennym w Tora", gdzie stwierdzono jego zgon w poniedziałek - powiedział mecenas Abdelmoneim Abdel Maksud.

 

Setki członków Bractwa skazanych na śmierć

 

Po przejęciu władzy po Mursim przez Abda el-Fataha es-Sisiego Bractwo Muzułmańskie zostało uznane za organizację terrorystyczną. Tysiące członków tej organizacji stanęło przed sądami w zbiorowych procesach, a setki skazano na karę śmierci lub wieloletnie kary więzienia.

 

Sam Mursi także został w 2015 r. skazany na karę śmierci, ale rok później sąd kasacyjny uchylił ten wyrok.

 

 

Amnesty International zaapelowało o przeprowadzenie "bezstronnego, dogłębnego i transparentnego" śledztwa w celu ustalenia okoliczności i przyczyny zgonu.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie