Egipt: 18 osób skazanych na dożywocie za powiązania z Państwem Islamskim

Świat
Egipt: 18 osób skazanych na dożywocie za powiązania z Państwem Islamskim
Flickr.com/ zdjęcie ilustracyjne

Na dożywocie skazał sąd w Kairze 18 osób oskarżonych o przynależność do islamistycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) oraz planowanie zamachu na chrześcijański kościół w Aleksandrii - poinformowało w sobotę źródło w egipskim sądownictwie.

Skazani mieli stworzyć islamistyczną komórkę powiązaną z IS, a także planować serię skoordynowanych zamachów samobójczych na kościół w Aleksandrii w lipcu 2017 roku i sklep sprzedający alkohol w mieście Damietta, na północy Egiptu.

 

Według sądu część skazanych przeszła "szkolenie wojskowe" w Libii i Syrii.

 

Ponadto 12 osób zostało skazanych na kary od 10 do 15 lat więzienia za udział w przygotowywaniu ataku w Aleksandrii, a także ataku na egipskie siły bezpieczeństwa oraz za zakłócanie porządku publicznego.

 

Na półwyspie Synaj aktywne są grupy dżihadystyczne, które regularnie przeprowadzają ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa Egiptu od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

 

W lutym br. władze rozpoczęły operację antyterrorystyczną pod kryptonimem "Synaj" w celu wyeliminowania z kraju dżihadystów związanych z IS. Według oficjalnych danych od początku tej operacji zginęło ok. 600 radykałów i ok. 40 żołnierzy.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie