Nie żyje generał Zbigniew Nowek. Oficer wywiadu i były szef Urzędu Ochrony Państwa

Polska
Nie żyje generał Zbigniew Nowek. Oficer wywiadu i były szef Urzędu Ochrony Państwa
Agencja Wywiadu

Gen. Zbigniew Nowek, były szef Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, b. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek; miał 59 lat - poinformował przewodniczący kolegium IPN prof. Wojciech Polak.

Nowek zmarł w swoim domu w Prądkach koło Bydgoszczy - podał prof. Polak. Był działaczem opozycji demokratycznej PRL, przewodniczącym NZS na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

W 1990 r. został szefem delegatury UOP w Bydgoszczy, a w 1997 r. zastępcą szefa UOP. W latach 1998- 2001 był szefem UOP. Z kolei w latach 2005-2008 zajmował stanowisko szefa Agencji Wywiadu. W styczniu 2010 został powołany na zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Po katastrofie smoleńskiej przez krótki czas pełnił obowiązki szefa BBN. Z funkcji zastępcy szefa BBN został odwołany w lipcu 2010 r.

 

 

"W wieku 59 lat zmarł gen. Zbigniew Nowek, oficer wywiadu, były szef Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu, działacz opozycji w PRL" - napisano koncie Agencji Wywiadu na Twitterze. "Cześć Jego pamięci!" - dodała AW.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze