Nietypowe przedmioty, niezrozumiałe zachowanie. To mogą być dopalacze

Polska

Spray do nosa i liquidy do e-papierosów - zdarza się, że to w tych zwykłych przedmiotach rozpowszechniane są dopalacze. Jak mówili goście programu "Punkt widzenia", inwencja twórcza dilerów jest naprawdę bogata. Tomasz Białas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz kom. Dawid Marciniak ze stołecznej policji opowiedzieli, jakie sygnały u dzieci powinny wzbudzić zainteresowanie rodziców.

Tomasz Białas nazwał dopalacze "narkotykami nowej generacji". Stwierdził, że one działają tak samo, jak heroina i amfetamina. - Ludzie się trują, czasem umierają - dodał.

 

Kom. Marciniak zwrócił z kolei uwagę na fakt, że mimo zlikwidowania wszystkich sklepów stacjonarnych z dopalaczami, dilerzy przenieśli działalność do internetu. 

 

Jak wskazali, zakazane substancje coraz częściej są rozpowszechniane w przedmiotach codziennego użytku.

 

Skoki na strojów - od euforii po apatię

 

Na ryzyko związane z dopalaczami szczególnie narażeni są nastolatkowie. Goście programu "Punkt widzenia" podkreślili, jak ważna jest czujność rodziców.

 

Zalecają by zwracać uwagę na zachowanie dzieci - czy nie stają się bardziej osowiałe lub też bardziej pobudzone, albo czy wpadają w skoki nastrojów, od euforii po apatię.

 

Kom. Marciniak powiedział, że podejrzane może być znalezienie przedmiotów, których dziecko wcześniej nie używało, np. inhalator. Innymi poszlakami może być fakt, że dziecko spędza dużo czasu w internecie lub odbiera jakąś przesyłkę niewiadomego pochodzenia.

 

- Jeżeli u dziecka pojawia się coś nietypowego, coś czego nie było, plus niezrozumiałe zachowania dziecka, powinno to zbudzić zainteresowanie - dodał.

 

"Szkoła wolna od używek"

 

W piątek Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił wyniki III edycji konkursu "Szkoła wolna od używek" realizowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Autorzy zwycięskich prac otrzymali  gratulacje oraz nagrody z rąk Głównego Inspektora Sanitarnego prof. Jarosława Pinkasa.

 

Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim skierowanym do szkół ponadgimnazjalnych, organizowanym w ramach programu edukacyjnego "ARS, czyli jak dbać o miłość?".

 

Głównym jego celem  jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu oraz zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

 

Do konkursu zgłoszono 142 filmy. Nagrodzeni w tym roku to uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy (I miejsce), Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie (II) i II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie –Koźlu (III).

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie