Duda: zwalczanie chorób nowotworowych to jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych

Świat
Duda: zwalczanie chorób nowotworowych to jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych
PAP/Leszek Szymański

Zwalczanie chorób nowotworowych jest jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych na najbliższe dziesięciolecia, jeśli chodzi o ochronę zdrowia - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda w centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas.

W piątek po południu czasu lokalnego (po 23.00 czasu polskiego) prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystości podpisania umowy o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka z centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas - MD Anderson Cancer Center w Houston. Z polskiej strony umowę podpisał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Minister Szumowski podczas uroczystości podkreślał, że dzięki tej współpracy zyskują polscy pacjenci, polscy pracownicy w ochronie zdrowia. Jak wskazał, dzięki umowie pacjenci będą mieli dostęp do najnowszej wiedzy i najnowszych terapii. Z kolei polscy lekarze - do szkolenia w najlepszym na świecie ośrodku onkologicznym.

 

Polski "cancer plan" będzie miał partnerów zagranicznych

 

- Dzięki tej współpracy będziemy mogli nie tylko szkolić, współpracować w zakresie badań, ale również polski "cancer plan", do którego zobowiązuje nas ustawa podpisana ostatnio przez pana prezydenta, będzie miał partnerów zagranicznych o najwyższym poziomie merytorycznym do oceny tego dokumentu - mówił minister.

 

Szumowski zaznaczył jednocześnie, że współpraca z MD Anderson nie zaczyna się dzisiaj. W tym kontekście wskazał, że niedawno podpisano MoU (memorandum of understanding) między Agencją Badań Medycznych a MD Anderson o rozwoju badań klinicznych.

 

- Wierzę, że współpraca z MD Anderson Cancer Center przełoży się na poprawę leczenia chorób nowotworowych w Polsce - mówił prezydent Duda podczas wystąpienia. Jak dodał, "ośrodek ten jest jednym z najbardziej cenionych i skutecznych ośrodków badawczych nad nowotworami na świecie. Jest odpowiedzialny za prawie jedną trzecią zatwierdzonych w ciągu ostatnich pięciu lat nowych leków leczących raka".

 

- Nie ma więc żadnych wątpliwości, że MD Anderson to jeden z najpoważniejszych na świecie partnerów, z którymi chcemy zmierzyć się z tą straszliwą plagą, jaką są choroby onkologiczne - zaznaczył prezydent. Podkreślił również, że ich zwalczanie jest "jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych na najbliższe dziesięciolecia, jeśli chodzi o ochronę zdrowia".

 

- Jaki jest rozmiar problemu, to wystarczy przytoczyć kilka danych. Szacuje się, że w najbliższym dziesięcioleciu na choroby onkologiczne na świecie umrze około 100 mln ludzi. To znaczy, że rak zabierze więcej istnień niż choroby układu krążenia, gruźlica czy malaria razem wzięte - mówił prezydent Duda. Dodał, że w Polsce rocznie notuje się około 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe, co - powiedział Duda - "stanowi obecnie drugą przyczynę zgonów Polaków".

 

"Przewidywania niestety nie są optymistyczne"

 

Prezydent mówił też, że "w tej chwili każdego dnia choroby nowotworowe diagnozuje się u około 300 Polaków, z których 220 umiera". - Przewidywania niestety nie są pod tym względem optymistyczne także dlatego, że przedłuża się długość życia człowieka, a tym samym wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę nowotworową - zauważył.

 

Prezydent mówił też, że w Polsce jednym z największych wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć, jest kwestia poprawy wskaźników wykrywalności chorób nowotworowych.

 

- Obecnie wiele tragedii spowodowanych jest tym, że choroba nowotworowa zostaje wykryta po prostu za późno. Choroba nowotworowa, którą wcześniej być może i prawdopodobnie dałoby się wyleczyć - podkreślał.

 

Przypomniał też, że w Polsce została uchwalona Narodowa Strategia Onkologiczna. - Celami strategii będzie przede wszystkim obniżenie zachorowalności, zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób oraz poprawa jakości życia chorych i ich rodzin - mówił.

 

- Nie mamy wątpliwości, że walka z tak groźnym przeciwnikiem, jakim są choroby nowotworowe, wymaga bardzo kompleksowej i przemyślanej strategii, procesu, który obejmuje nie tylko samo leczenie - także myślę o różnych działaniach o charakterze medycznym i poza medycznym, bo potrzebujemy także i profilaktyki, a więc edukacji, potrzebujemy działań o charakterze badawczym i działań o charakterze naukowym, potrzebujemy wreszcie także i strategii psychologicznej - jak postępować z pacjentem, u którego wykryto chorobę nowotworową, co temu pacjentowi powiedzieć, jak pomóc temu pacjentowi wrócić do równowagi psychicznej - podkreślał Duda.

 

Jak zaznaczył, "potrzebujemy zatem strategii, która będzie de facto prowadziła pacjenta od najmłodszych lat poprzez edukację do diagnostyki, która będzie kontrolowała kwestię stanu jego zdrowia, a w przypadku wykrycia poprzez leczenie, rekonwalescencję aż do - niestety - opieki paliatywnej i psychologicznej".

 

- Strategiczne partnerstwo zainicjowane przez moją kancelarię, a nawiązane obecnie na poziomie rządowym za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia mam nadzieję, że pozwoli i będzie prowadziło do wymiany wiedzy między MD Anderson Cancer Center a innymi naukowo-klinicznymi instytucjami w Polsce - podkreślił. - Bardzo liczę też na wsparcie MD Anderson w przygotowaniu naszej Narodowej Strategii Onkologicznej - dodał.

 

Współpraca z USA

 

Dodał, że MD Anderson Cancer Center nawiązało współpracę z Agencją Badań Medycznych. "Plany na przyszłość są bardzo ambitne. Wiem, że MD Anderson zamierza nadal rozwijać współpracę z Polską i pilotować innowacyjne projekty badawcze, a także działać wspólnie w zakresie badań klinicznych" - mówił.

 

- Bardzo obiecująco wygląda także możliwa współpraca w zakresie stworzenia infrastruktury informatycznej wspierającej podstawowe badania naukowe i kliniczne. W ten sposób Polska mogłaby stać się najważniejszym ośrodkiem w zakresie szkoleń, badań i usług z zakresu onkologii dla Europy Środkowej i Wschodniej - stwierdził i zaznaczył, że Polska ma ku temu potencjał infrastrukturalny i intelektualny.

 

Podkreślił, że ma nadzieję, że uda się zrealizować ten ambitny cel.

 

- Poprawa efektów leczenia chorób nowotworowych tylko o 10 proc. to uratowanie każdego dnia aż 22 osób - powiedział Duda. - Mówię o tym też, patrząc wstecz na historię mojej rodziny, ponieważ w ciągu ostatnich 30 lat w mojej rodzinie nikt nie umarł z innej przyczyny jak tylko choroby nowotworowej. Myślę, że niestety pod tym względem jesteśmy typową polską rodziną i w związku z tym nie mam żadnych wątpliwości, że ta współpraca jest i to dzieło, które państwo realizujecie jest bardzo, bardzo, bardzo ważne - dodał.

 

Po zakończeniu uroczystości para prezydencka spotkała się z pracownikami MD Anderson Cancer Center, w tym z lekarzami polskiego pochodzenia.

 

Największe centrum leczenia nowotworów w USA

 

Jak informowało wcześniej Ministerstwo Zdrowia, The University of Texas MD Anderson Center zatrudnia 21 tys. osób, a roczny budżet centrum przekracza 5 mld dolarów. Każdego roku MD Anderson przyjmuje niemal 120 tys. chorych na nowotwory. Ośrodek będący częścią Uniwersytetu Teksańskiego jest największym centrum leczenia nowotworów w Stanach Zjednoczonych - prowadzi rocznie ok. 1000 badań klinicznych z udziałem ok. 10 tys. pacjentów.

 

- W MD Anderson działa Centrum Innowacji, którego celem jest wyeliminowanie raka na całym świecie. Naukowcy opracowują najnowszej generacji rozwiązania w dziedzinie nowych technologii medycznych, wprowadzają na rynek nowe leki, sposoby diagnostyki, projektują urządzenia medyczne i rozwiązania informacyjne, które mogą pomóc w opiece nad pacjentami onkologicznymi - akcentowało ministerstwo.

 

Na początku marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Agencji Badań Medycznych. Resort zdrowia, który był odpowiedzialny za opracowanie koncepcji, wyjaśniał, że powołanie Agencji jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz i badań. Rolą Agencji ma być wspieranie rozwoju badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, jak również badań procesów leczniczych, a także badań i interwencji epidemiologicznych, analiz i modelowania dużych publicznych zbiorów danych w ochronie zdrowia oraz badań dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia. 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie