Pedro Almodovar otrzyma Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. "Stanie się moją maskotką"

Kultura
Pedro Almodovar otrzyma Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. "Stanie się moją maskotką"
commons.wikimedia.org/Rubén Ortega; CC-BY-SA

Hiszpański reżyser Pedro Almodovar otrzyma nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji, który odbędzie się w dniach 28 sierpnia - 7 września. O przyznaniu nagrody poinformowała w piątek dyrekcja festiwalu. - Ten Lew stanie się moją maskotką razem z dwoma kotami, z którymi mieszkam - powiedział Almodovar.

Hiszpański reżyser Pedro Almodovar otrzyma nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji, który odbędzie się w dniach 28 sierpnia - 7 września. O przyznaniu nagrody poinformowała w piątek dyrekcja festiwalu.

 

Wraz z komunikatem dyrekcji przytoczono słowa Almodovara, który oświadczył: "Jestem bardzo przejęty i czuję się zaszczycony prezentem, jakim jest ten Złoty Lew".

 

- Mam wspaniałe wspomnienia z festiwalu w Wenecji. Mój międzynarodowy debiut miał miejsce właśnie tam w 1983 roku, gdy pokazałem film "Pośród ciemności". Wtedy po raz pierwszy mój film pojechał za granicę. To był mój międzynarodowy chrzest i wspaniałe doświadczenie, tak jak mój powrót z filmem "Kobiety na skraju załamania nerwowego" w 1988 roku - oświadczył zdobywca dwóch Oscarów, autor ponad 20 filmów.

 

Następnie stwierdził żartobliwie: "Ten Lew stanie się moją maskotką razem z dwoma kotami, z którymi mieszkam".

 

"Potrafił kreślić kontrowersyjny portret Hiszpanii"

 

- Almodovar to nie tylko największy i najbardziej wpływowy reżyser hiszpański po Bunuelu, ale także autor, który potrafił przedstawić najbardziej złożony, kontrowersyjny i prowokacyjny portret postfrankistowskiej Hiszpanii - podkreślił Alberto Barbera, dyrektor festiwalu Alberto Barbera.

 

Zwrócił także uwagę na takie aspekty twórczości artysty kina, jak humor, "splendor wizualny", autentyczność emocjonalna, poruszanie się na granicy melodramatu i parodii oraz "niebywale oryginalne portrety kobiet".

 

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się po raz 76.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie