Odwołała występ, by polecieć na galę z Putinem. Aktorka usłyszała wyrok

Kultura
Odwołała występ, by polecieć na galę z Putinem. Aktorka usłyszała wyrok
commons.wikimedia.org/9EkieraM1/CC BY-SA 3.0

Znana włoska aktorka Ornella Muti została prawomocnie skazana na pół roku więzienia w zawieszeniu i 500 euro grzywny za to, że udając chorą odwołała swój występ w teatrze, by wziąć udział w uroczystej gali z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wyrok sądu apelacyjnego z Triestu utrzymał Sąd Najwyższy, który uznał, że gwiazda kina i telewizji winna jest próby oszustwa i złożenia fałszywego oświadczenia. Odrzucone zostało odwołanie aktorki od tego wyroku.

 

Lekarz zalecił odpoczynek

 

Sprawa dotyczy zdarzenia z grudnia 2010 roku, gdy Muti poleciała do Petersburga na wielką galę dobroczynną z udziałem Putina i amerykańskiego aktora Kevina Costnera.

 

Artystce zarzucono, że odwołała swój przyjazd na spektakl w Teatrze Verdiego w Pordenone na północy Włoch, tłumacząc to chorobą. Przedstawiła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że ma zapalenie krtani i tchawicy oraz gorączkę. Lekarz z Rzymu, zgodnie z tym zaświadczeniem, zalecił chorej pięciodniowy odpoczynek i oszczędzanie głosu.

 

Jak ujawniono, już wcześniej aktorka otrzymała za ten występ gażę w wysokości 24 tysięcy euro.

 

Kilkadziesiąt tysięcy euro do zapłaty

 

Spektakl nie odbył się, a w mediach pojawiły się w tym samym czasie zdjęcia aktorki z Rosji, siedzącej przy tym samym stole z prezydentem Putinem.

 

Kara więzienia została zawieszona warunkowo; aktorka musi wpłacić 30 tysięcy euro na konto teatru na poczet poniesionych strat, który w procesie tym występował jako strona poszkodowana. Jeśli nie wpłaci tej sumy, chcąc uniknąć więzienia, będzie musiała zwrócić się o zamianę kary na prace społeczne pod opieką kuratora.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie