Ponad 5,3 tys. pożarów od początku roku

Polska
Ponad 5,3 tys. pożarów od początku roku
Polsat News

Od początku tego roku we wszystkich lasach w Polsce wybuchło ponad 5,3 tys. pożarów. Przy czym w samym czerwcu już 480 - powiedział w środę rzecznik prasowy Lasów Państwowych Krzysztof Trębski.

Według najnowszych danych Lasów Państwowych od początku roku wybuchło w Polsce 5,3 tys. pożarów, przy czym w samym czerwcu było ich już 480. - I to jest półtora raza więcej niż w roku minionym. A z kolei znacznie więcej niż w całym roku 2017 - powiedział Trębski.

 

"Półtora raza więcej niż w 2018, znacznie więcej niż w całym 2017"

 

- Krótko mówiąc, zeszły rok wydawał się kiepski, jeśli chodzi o pożary. Natomiast w tym roku jest jeszcze gorzej. Wszyscy obserwujemy zmiany klimatyczne i faktem jest, że od wielu lat średnie temperatury rosn" - dodał.

 

Na stronie Lasów Państwowych możemy na bieżąco obserwować mapy, które pokazują aktualnie zagrożone pożarem obszary. Warto zaznaczyć, że ta siatka dynamicznie się zmienia.

 

- Wszystko zależy od warunków pogodowych. Nawet słaby deszcz może zmniejszyć ryzyko pożaru, ponieważ wilgotność ściółki staje się trochę większa - zaznaczył Trębski i dodał, że mapa nie jest tożsama z tym, czy można wchodzić do lasu, czy też jest to zakazane. O tym decydują konkretne nadleśnictwa.

 

W czwartek po południu średnim zagrożeniem pożarowym objęta jest środkowo-wschodnia część kraju, jedynie w Suwałkach oceniane jest ono jako wysokie.

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!