Ślubowanie nowych posłów. Gosiewska wicemarszałkiem

Polska

W środę w Sejmie 16 nowych posłów złożyło ślubowanie. Zastąpili oni w ławach na Wiejskiej polityków wybranych do Parlamentu Europejskiego; nadal nieobsadzone pozostają dwa miejsca. Z kolei Małgorzata Gosiewska została wybrana na nowego wicemarszałka Sejmu - zastąpiła na tej funkcji Beatę Mazurek.

Za kandydaturą Gosiewskiej głosowało 246 posłów, 121 było przeciw, 38 wstrzymało się od głosu.

 

Kandydaturę Gosiewskiej przedstawił podczas posiedzenia Sejmu wicemarszałek Izby Ryszard Terlecki (PiS).

 

Jak wskazał, zdobyła ona doświadczenie zawodowe, jako pracownik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", realizowała się również w działalności samorządowej, jako radna gminy Bielany, m.st. Warszawy i radna Sejmiku Mazowieckiego oraz wiceburmistrz dzielnicy Ursus w Warszawie.

 

"Skupiona na obronie polskiej racji stanu"

 

- Od początku swojej kariery politycznej związana z Porozumieniem Centrum, członek-założyciel Prawa i Sprawiedliwości, doradca ds. polityki wschodniej prezydenta RP, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, pomysłodawczyni systemowej pomocy humanitarnej w rejonach konfliktów zbrojnych, w tym spektakularnych projektów specjalnych - organizatorka wyjazdów wakacyjnych dla poszkodowanych w wojnie dzieci gruzińskich, a także dla młodych Palestyńczyków ze Strefy Gazy - mówił Terlecki.

 

- Skupiona przede wszystkim na obronie polskiej racji stanu i prawdy historycznej. Aktywna i obecna na kijowskim Majdanie (...) później wielokrotnie na pierwszej linii konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w Donbasie - zaznaczył Terlecki.

 

Wskazał, że posłanka PiS jest także autorką raportu o rosyjskich zbrodniach wojennych we wschodniej Ukrainie, złożonego w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze.

 

- Bogate doświadczenie zawodowe i parlamentarne oraz wybitne zdolności organizacyjne dowodzą, że pani Małgorzata Gosiewska jest właściwym kandydatem na funkcję wicemarszałka Sejmu - ocenił Terlecki.

 

Gosiewska była posłanką V, VII kadencji, a w obecnej kadencji Sejmu jest wiceszefową komisji spraw zagranicznych oraz komisji łączności z Polakami za granicą. W wyborach w 2015 r. uzyskała prawie 14 tys. głosów startując w Warszawie.

 

Była pierwszą żoną Przemysława Gosiewskiego, posła, szefa klubu PiS i wicepremiera, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

  

 

Lista nowych posłów

 

Do Parlamentu Europejskiego dostało się 18 posłów oraz jeden, poseł Dominik Tarczyński (PiS), który obejmie mandat europosła po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

 

W środę ślubowanie złożyli, zastępujący polityków PiS: Maciej Badora - zastąpi b. szefową MEN Annę Zalewską, Krzysztof Ciebiada - zastąpi b. szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, Lucjan Cichosz - zastąpi b. rzeczniczkę PiS i wicemarszałek Sejmu Beatę Mazurek, Katarzyna Dutkiewicz - zastąpi posłankę PiS Izabelę Kloc, Krzysztof Kozik - zastąpi b. wicepremier Beatę Szydło, Rafał Mucha - zastąpi b. szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, Jerzy Naszkiewicz - zastąpi wiceszefa MS Patryka Jakiego, Maria Nowak - zastąpi wiceministra energii i pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorza Tobiszowskiego, Elżbieta Płonka - zastąpi b. szefową MRPiPS Elżbietę Rafalską, Roman Sasin - zastąpi b. rzeczniczkę rządu Joannę Kopcińską, Agnieszka Soin - zastąpi b. minister w KPRM Beatę Kempę, Adam Śnieżek - zastąpi posła PiS Bogdana Rzońcę oraz Henryk Wnorowski - zastąpi b. ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

 

PO-KO straciło jedną "szablę" w Sejmie

 

Ślubowanie złożyli też następcy posłów PO wybranych do Parlamentu Europejskiego. Jedną z nich jest Zofia Ławrynowicz, która zastąpi posła Bartosza Arłukowicza. 

 

Mandat po Andrzej Halickim, którzy wszedł do Parlamentu Europejskiego, obejmie Alicja Dąbrowska - poinformował Marcin Kierwiński z PO-KO.

 

Natomiast Michał Mazowiecki, obejmujący miejsce po byłej premier Ewie Kopacz, nie dołączy do klubu PO-KO, lecz PSL-UED.

 

- Bardzo cieszymy się, że pan poseł Michał Mazowiecki wybrał klub PSL-UED. W dniu dzisiejszym atmosfera na posiedzeniu wspólnym klubu była bardzo pozytywna. I tak naprawdę można tylko żałować, że tak późno klub się powiększył - powiedział Jakub Stefaniak, rzecznik ludowców i Unii Europejskich Demokratów. 

 

Dodał, że oprócz Mazowieckiego do klubu PSL-UED dołączy również poseł Piotr Walkowski, który otrzymał mandat po posłance Możdżanowskiej.

 

Przewodnicząca UED Elżbieta Bińczycka podkreśliła, że to ona zaprosiła Mazowieckiego do klubu. - Pan poseł powiadomił nas o swojej decyzji, że wstąpił do klubu, którego federacyjną częścią jest Unia Europejskich Demokratów, bezpośrednio wywodząca się z Unii Demokratycznej i Unii Wolności - powiedziała Bińczycka.

 

Przypomniała, że założycielem i przewodniczącym założonej w 1990 roku Unii Demokratycznej, a także pierwszym przewodniczącym Unii Wolności był premier Tadeusz Mazowiecki, ojciec Michała Mazowieckiego.

 

Do klubu PSL-UED powrócił też poseł Jacek Protasiewicz, który w grudniu ub.r. został "wypożyczony" do klubu Nowoczesnej.

 

Procedura obsadzania pozostałych wygasłych mandatów poselskich trwa w przypadku nieobsadzonego miejsca po posłance PiS Elżbiecie Kruk.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie