Msze święte wracają do Notre Dame. Uczestnicy nabożeństw będą musieli nosić kaski

Świat
Msze święte wracają do Notre Dame. Uczestnicy nabożeństw będą musieli nosić kaski
Wikimedia.org/GodefroyParis

Pierwsza od niespełna dwóch miesięcy msza święta w Notre Dame odbędzie się prawdopodobnie 15 lub 16 czerwca - poinformował rektor katedry biskup Patrick Chauvet. Nabożeństwo ma być transmitowane przez francuską telewizję. Ostatnia msza w Notre Dame odbyła się 15 kwietnia - w dniu, kiedy doszło do pożaru dachu.

Według portalu thelocal.fr msza odbędzie się w małej kaplicy, która została oszczędzona przez ogień. To w tym miejscu przechowywana była korona cierniowa, uważana za noszoną przez Jezusa podczas ukrzyżowania.

 

Nabożeństwo poprowadzić ma kilku kapłanów, w tym metropolita paryski arcybiskup Michel Aupetit.

 

- Liturgia wspominać będzie konsekrację katedry. Choć będziemy w małym gronie, chcemy w ten sposób zaznaczyć przed światem, że katedra jest dla chwały Boga - powiedział rektor katedry ks. Patrick Chauvet w wywiadzie dla tygodnika "Famille Chrétienne".

 

Przyznał on zarazem, że paryska diecezja zrezygnowała z pomysłu budowy tymczasowej katedry w okolicach Notre Dame. Powstanie jednak małe maryjne sanktuarium, w którego centrum będzie kamienna figura Matki Bożej, kopia wizerunku, który czczony jest w katedrze. 

 

Ze względów bezpieczeństwa wierni uczestniczący we mszy będą musieli nosić kaski - informuje thelocal.fr.

 

Pięcioletni plan odbudowy 

 

W czasie pożaru Notre Dame, który wybuchł 15 kwietnia, ogień zniszczył część katedry, doprowadzając m.in. do zawalenia się XIX-wiecznej iglicy świątyni.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron liczy, że odbudowę kościoła uda się zakończyć w ciągu pięciu lat. Przez najbliższe lata budowla będzie zamknięta dla zwiedzających.

 

Wciąż nie są znane oficjalne przyczyny pożaru, a paryska prokuratura informowała, że sprawdzane są wszelkie możliwe tropy. 

zdr/grz/ thelocal.fr, KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie