O Notre Dame na rozdaniu "architektonicznych Nobli". "Zostanie odbudowana dla nas wszystkich!"

Kultura
O Notre Dame na rozdaniu "architektonicznych Nobli". "Zostanie odbudowana dla nas wszystkich!"
flickr.com / Marie-France Teyssier

Japoński architekt Arata Isozaki został w piątek wieczorem laueatem przyznawanej corocznie od 1979 r. prestiżowej nagrody Pritzkera, uważanej za odpowiednik nagrody Nobla w dziedzinie architektury. Podczas ceremonii poruszono temat odbudowy katedry Notre Dame po pożarze, do którego doszło 15 kwietnia br.

Nagrodę wręczono podczas uroczystości z udziałem ponad 1000 zaproszonych gości w Oranżerii pałacu w Wersalu, pod Paryżem.

 

Najbardziej widoczna podczas uroczystości była jednomyślność architektów z całego świata w kwestii potrzeby odbudowy poważnie uszkodzonej niedawno przez pożar paryskej katedry Notre Dame.

 

- Notre Dame zostanie odbudowana dla nas wszystkich! Należy budować, zapełnić puste miejsca powstałe w rezultacie pożaru - powiedział syn fundatora nagrody Jaya A. Pritzkera, Tom Pritzker, przewodniczący sponsorującej nagrodę Hyatt Foundation.

 

"Izosaki wykazał siłę uporu, chcąc wciąż budować"

 

Pritzker podkreślił, że tegoroczny laureat miał 13 lat kiedy Amerykanie zrzucili bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. - Wykazał siłę uporu, chcąc wciąż budować i budować na całym świecie - powiedział.

 

W projektach 88-letniego obecnie Araty Isozaki widać wpływy zarówno Zachodu jak i Orientu. Zaprojektował m. in. olbrzymi otwarty stadion Palau Sant Jordi w Barcelonie w 1992 r., Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCA) w Los Angeles w 1986 r. i Centrum Kongresowe w Katarze w 2011 r.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie