W Krakowie zmarła prawdopodobnie najstarsza zakonnica na świecie. Miała 110 lat

Polska
W Krakowie zmarła prawdopodobnie najstarsza zakonnica na świecie. Miała 110 lat
Facebook/Siostry Dominikanki/Piotr Jantos

W piątek w wieku 110 lat zmarła prawdopodobnie najstarsza zakonnica na świecie siostra Cecylia Roszak z krakowskiego klasztoru Dominikanek Klauzurowych na Gródku - poinformowała przedstawicielka zgromadzenia.

Siostra Cecylia Roszak 25 marca tego roku obchodziła 110. urodziny. Odwiedził ją wówczas metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Zakonnica już wtedy nie opuszcza swojej celi, ale zachowywała świadomość.

 

Jak podaje strona internetowa zakonu dominikanów, siostra Cecylia przyszła na świat 25 marca 1908 roku w Kiełczewie w Wielkopolsce. Skończyła Państwową Szkołę Handlową i Przemysłową Żeńską w Poznaniu. Miała 21 lat, gdy wstąpiła do dominikanek klauzurowych w Krakowie "Na Gródku", jak popularnie nazywa się klasztor przy ul. Mikołajskiej.

 

Pierwsze śluby zakonne złożyła 7 lutego 1931 roku, a trzy lata później - wieczyste. W 1938 r. siostra wraz z grupą mniszek wyjechała do Kolonii Wileńskiej k. Wilna, gdzie dominikanki chciały założyć nowy klasztor.

 

 

Według informacji podawanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w czasie okupacji niemieckiej Cecylia Roszak wraz z innymi siostrami z tego zakonu pomagała w ukrywaniu kilkunastoosobowej grupy Żydów, których przyjęła do wileńskiego klasztoru przeorysza, siostra Bertranda. Wśród ukrywanych byli m.in. późniejsi działacze ruchu oporu w getcie wileńskim i warszawskim. Odznaczona została za to medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

 

Po wojnie dominikanki musiały opuścić wileński klasztor. Siostra Cecylia wróciła do Krakowa. Podczas blisko 90-letniego pobytu w zakonie była furtianką, organistką i kantorką oraz kilka razy przeoryszą krakowskiego klasztoru.

 

WIDEO: Piła mechaniczna zamiast różańca. Zakonnica sprząta po huraganie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie