Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem

Świat
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem
twitter.com/MorawieckiM

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Do rozmowy doszło przy okazji obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Polski premier rozmawiał także z szefową brytyjskiego rządu Theresą May i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Światowi przywódcy spotkali się w Portsmouth z weteranami II wojny światowej.

W uroczystości, która odbyła się w angielskim Portsmouth, udział wzięła m.in. brytyjska królowa Elżbieta II oraz przedstawiciele piętnastu państw, w tym przebywający z wizytą państwową w tym kraju prezydent USA Donald Trump, a także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Kanady Justin Trudeau.

 

Morawiecki spotkał się z Trumpem

 

Polski premier bezpośrednio rozmawiał z amerykańskim przywódcą. Nie podano, jakie zagadnienia zostały poruszone. Kancelaria Premiera poinformowała jedynie, że prezes Rady Ministrów "rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem". 

 

 

Morawiecki rozmawiał także przed oficjalnymi uroczystościami z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Miała ona powiedzieć szefowi polskiego rządu: "Nie będę premierem, ale zostanę w parlamencie".

 

 

Doszło także do rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Kancelaria premiera nie poinformowała o treści rozmów.

 

Premier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnej uroczystości rocznicowej zajmował miejsce bezpośrednio za brytyjską królową Elżbietą II i księciem Karolem oraz Donaldem i Melanią Trumpami.

 

Reuters

 

Po uroczystościach przywódcy spotkali się z weteranami drugiej wojny światowej, a następnie wzięli udział w lunchu roboczym poświęconym przyszłości współpracy międzynarodowej w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności.

 

Morawiecki wrócił do Polski w środę wieczorem. 

 

Duda w USA, Trump w Polsce

 

Do kolejnego spotkania Mateusza Morawieckiego z Donaldem Trumpem może dojść już 1 września.

 

- Prezydent USA z dużą atencją patrzy na zaproszenie na uroczystości do Polski na 1 września; prezydent Andrzej Duda ponowi zaproszenie w bezpośredniej rozmowie z Trumpem w Waszyngtonie - powiedział w poniedziałek w RMF FM Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Już 12 czerwca w Waszyngtonie zaplanowana jest wizyta prezydenta Andrzeja Dudy. Obaj przywódcy mogą podpisać porozumienie o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i budowie w naszym kraju bazy wojskowej, tzw. "Fortu Trump" - wskazał "Financial Times".

 

Oficjalnego potwierdzenia wizyty Trumpa na uroczystościach 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte nadal jednak nie ma. 

 

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w kwietniu, że zgodnie z procedurami amerykańskimi przylot prezydenta USA może być potwierdzony najwcześniej 30 dni przed wizytą.

 

Morawiecki już wcześniej rozmawiał z Trumpem

 

Jeszcze jako wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się z Donaldem Trupem i przedstawicielami administracji USA w lipcu 2017 r., gdy prezydent Stanów Zjednoczonych składał wizytę w Polsce.

 

- Przeprowadziliśmy bardzo dobrą rozmowę o gospodarczych powiązaniach i przyszłości stosunków polsko-amerykańskich - powiedział wtedy obecny premier Mateusz Morawiecki.

 

- Takie rozmowy pokazują, że możemy być dla Amerykanów naprawdę szczególnym partnerem w kontekście europejskim i globalnym, choćby ze względu na swój model rozwoju, atrakcyjność inwestycyjną i lokalizację na mapie Europy - powiedział Morawiecki.

 

Już jako szef Rady Ministrów w styczniu ubiegłego roku Morawiecki rozmawiał z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'm. Podczas rozmowy obaj politycy poruszyli wówczas m.in. zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego, współpracy wojskowej oraz gospodarczej.

 

Polski premier w Stanach Zjednoczonych

 

Morawiecki odwiedził Stany Zjednoczone dwukrotnie: w październiku 2018 r. i w kwietniu.

 

Podczas tej pierwszej wizyty m.in. otworzył sesję giełdy w Nowym Jorku i uczestniczył w konferencjach i spotkaniach biznesowych.

 

Udzielił również wywiadu telewizji CNN, w którym  uznał w nim, że jego rząd zmienił "wiele w polskim systemie sądowniczym, kilka zmian idzie w bardzo dobrym kierunku i te zmiany są bardzo chwalone".

 

- Wiele krajów Europy Zachodniej, które nie przeżyły czasów komunizmu i okresu postkomunistycznego, nie rozumie tych specyficznych i odmiennych zjawisk, które mają miejsce w środkowej części Europy: w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii, Bułgarii, na Litwie, Łotwie i w innych krajach. (...) Polska jest bardzo proeuropejska, ale trochę sceptyczna wobec Brukseli - uznał.

 

W kwietniu Morawiecki wziął udział w premierze filmu promującego Polskę pt. "Poland: The Royal Tour", który wyświetlano w Chicago. Polski polityk przyznał wówczas, że jest ono uważane za "miasto Polaków".

 

- Miasto, które cały czas żyje Polską. Znam bardzo wielu ludzi, którzy tutaj cały czas o Polsce myślą, jak w Polsce zainwestować. To jest właśnie pierwszy temat moich spotkań tutaj - powiedział wtedy.

 

Polscy żołnierze podczas D-Day

 

Obecność polskiego premiera podczas uroczystości rocznicowych związanych z lądowaniem aliantów w Normandii wiąże się z istotnym historycznym udziałem Polaków we wspólnej operacji wojsk antyhitlerowskiej koalicji.

 

W momencie lądowania w Normandii w ramach Królewskich Sił Powietrznych służyło 12 polskich dywizjonów, z których jedenaście bezpośrednio uczestniczyło w operacjach związanych z D-Day.

 

Wsparcie zapewniały także trzy obsługiwane przez Polaków okręty wojenne, które zostały udostępnione przez Brytyjczyków polskiej marynarce wojennej.

 

Na lądzie istotną rolę odegrała także m. in. 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Stanisława Maczka, która później wyzwoliła Holandię.

wka/hlk/ polsatnews.pl, PAP, "Financial Times"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie