"Głosujcie mądrze, nie zdradźcie ideałów". Görlitz przy polskiej granicy może mieć burmistrza z AfD

Świat
"Głosujcie mądrze, nie zdradźcie ideałów". Görlitz przy polskiej granicy może mieć burmistrza z AfD
EPA/FILIP SINGER

Graniczące ze Zgorzelcem (woj. dolnośląskie) Görlitz może zostać pierwszym miastem w Niemczech, które wybierze na burmistrza polityka narodowo-konserwatywnej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Jej przedstawiciel wygrał pierwszą turę. Przed drugą znani Niemcy apelują do mieszkańców miasta, żeby nie głosowali na AfD.

"Nie pozwólcie wygrać nienawiści, wrogości, konfliktowi i wykluczeniu. Proszę, głosujcie mądrze, nie zdradźcie swoich ideałów w momencie, gdy ktoś twierdzi, że może rozwiązać wasze problemy" - można przeczytać w apelu, do którego dotarła agencja AFP, a który ma być opublikowany w poniedziałek.

 

Podpisali się pod nim m.in. aktorzy: Daniel Brühl (grał w kręconym w Görlitz filmie "Bękarty Wojny" Quentina Tarantino) i Volker Bruch (znany z roli w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie") oraz pisarze: Bernhard Schlink (autor "Lektora", którego ekranizacja z Kate Winslet kręcona była w Görlitz) i Daniel Kehlmann (autor jednej z najpopularniejszych w Niemczech powieści "Rachuba świata").

 

"Bycie na granicy to raczej szansa, a nie problem"

 

W pierwszej turze wyborów - odbyła się 26 maja - 36,4 proc. głosów zdobył reprezentant AfD policjant Sebastian Wippel. Wygrał z 51-letnim kandydatem CDU Octavianem Ursu, który dostał 30,3 proc. Trzecie miejsce (27,9 proc.) zajęła Franziska Schubert z Zielonych. Druga tura wyborów jest zaplanowana na 16 czerwca. 

 

W kampanii wyborczej Wippela wspiera m.in. Alice Weidel, współszefowa AfD.

 

Chociaż AfD jest przedstawiane często jako partia eurosceptyczna, Wippel zapewnia, że jest "Europejczykiem" i chce, żeby miasto było "bramą do Europy Wschodniej". - Bycie na granicy to raczej szansa, a nie problem. Mieszkańcy obu stron rzeki Nysy mogą razem współpracować - zapewniał w wywiadzie Wippel.

 

Region w Bundestagu reprezentuje malarz

 

W 2017 roku w wyborach parlamentarnych - w okręgu obejmującym Görlitz - wygrało AfD zdobywając 32,9 proc. głosów, o 6 punktów procentowych więcej niż CDU. W Bundestagu region reprezentuje, z ramienia Alternatywy, 42-letni malarz Tino Chrupalla.

jm/grz/ AFP, The Local, DW

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze