Papież przyjmie na audiencji Putina

Świat

Papież Franciszek przyjmie 4 lipca na audiencji prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował w czwartek rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti.

W oświadczeniu przekazanym dziennikarzom akredytowanym przy biurze prasowym Stolicy Apostolskiej Gisotti poinformował, odpowiadając na ich pytania: "Mogę potwierdzić, że Ojciec Święty przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina 4 lipca".

 

Spotkanie w przeddzień narady na temat Ukrainy

 

Zapowiedziana wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina u papieża Franciszka w Watykanie odbędzie się w przeddzień rozpoczęcia narady na temat Ukrainy. Na obrady zwołane przez papieża przybędzie kierownictwo Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

 

"Tym spotkaniem Ojciec Święty pragnie dać znak swojej bliskości z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim, który pełni posługę duszpasterską zarówno w ojczyźnie, jak i w różnych miejscach na świecie" - podkreślono w komunikacie.

 

To będzie trzecia wizyta Putina u papieża Franciszka

 

Po raz pierwszy rosyjski prezydent odwiedził go w listopadzie 2013 roku, a więc osiem miesięcy po konklawe. Do kolejnego spotkania papieża z Putinem w Watykanie doszło w czerwcu 2015 roku. Wtedy rozmowy były poświęcone głównie konfliktowi na Ukrainie oraz wydarzeniom na Bliskim Wschodzie i sytuacji mieszkających tam chrześcijan.

 

W kwestii ukraińskiej Franciszek mówił rosyjskiemu przywódcy, jak informowano po audiencji, że "trzeba szczerego i wielkiego wysiłku, aby osiągnąć pokój".

 

Watykański rzecznik mówił też wówczas, że zarówno papież, jak i Putin zgodzili się, że najważniejszą kwestią pozostaje przestrzeganie porozumień podpisanych w Mińsku. Franciszek apelował ponadto o udzielenie pomocy humanitarnej mieszkańcom Ukrainy.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie