Pentagon sprzeda sojusznikom w Azji drony obserwacyjne

Świat
Pentagon sprzeda sojusznikom w Azji drony obserwacyjne
Pixabay.com/ nikolabelopitov

Pentagon zamierza sprzedać 4 krajom położonym nad Morzem Południowochińskim, z którymi łączy go współpraca wojskowa, 34 bezzałogowe aparaty latające ScanEagle. Reuters przypomina wypowiedź po. szefa Pentagonu Patricka Shanahana: "koniec chodzenia na palcach".

Shanahan, p.o. ministra obrony USA, miał jej wypowiedzieć w Singapurze, gdzie uczestniczył w konferencji Shangri-La Dialogue poświęconej kwestiom bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku.

 

Chociaż szef resortu obrony USA nie wymienił z nazwy Chin, komentatorzy uważają, że jego wypowiedź jest zapowiedzią bardziej zdecydowanej reakcji na zaborczość Chin i jej agresywną politykę wobec innych państw położonych na Morzem Południowochińskim.

 

12 dronów ma kupić Malezja

 

Relacje handlowe między USA i Chinami stały się ostatnio szczególnie napięte w związku z fiaskiem rozmów handlowych - oba państwa wprowadziły cła na swoje towary, ale napięcia przejawiają się nie tylko na płaszczyźnie handlowej, ale i w wymiarze wojskowym.

 

USA nie będą już ignorować poczynań Chin w Azji, której stabilność jest zagrożona - oświadczył w sobotę w Singapurze p.o. szefa Pentagonu Patrick Shanahan. Przedstawiciel armii Chin Wei Fenghe skrytykował z kolei działania USA w sprawie Tajwanu i Morza Południowochińskiego.

 

Producentem aparatów obserwujących ScanEagle jest koncern Boeing Co. Odbiorczynią 12 dronów obserwacyjnych ma być Malezja, która zamierza przeznaczyć na zakup 12 mln USD. Indonezja i Filipiny chcą zakupić po 8 aparatów, a Wietnam - 6.

 

Kontrakt na dostawy aparatów latających typu ScanEagle dla państw azjatyckich, zaniepokojonych rosnącą ekspansją Chin na tym obszarze, obejmuje dostawy części zamiennych, naprawy, a także szkolenia dla pracowników obsługi technicznej i podwykonawców części do ScanEagle.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie