Trump z wizytą w Wielkiej Brytanii. Prezydent USA zaatakował na Twitterze burmistrza Londynu

Świat
Trump z wizytą w Wielkiej Brytanii. Prezydent USA zaatakował na Twitterze burmistrza Londynu
EPA/WILL OLIVER

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął w poniedziałek trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted na północ od Londynu przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt. Trump ponowił werbalne ataki na burmistrza Londynu Sadiqa Khana, nazywając go "kompletnym nieudacznikiem" (ang. stone-cold loser).

Trumpowi towarzyszy w podróży małżonka Melania Trump, a także córka Ivanka Trump, która ma zaplanowany własny program na marginesie wizyty ojca.

 

Trump w Pałacu Buckingham

 

Następca tronu książę Karol i księżna Camilla powitali w poniedziałek prezydenta Donalda Trumpa i jego małżonkę Melanię Trump w Pałacu Buckingham. Przywódca USA przyleciał do niego śmigłowcem. Trwa pierwszy dzień państwowej wizyty Trumpa w Wielkiej Brytanii.

 

Książę Karol pełnił honory w imieniu królowej Elżbiety II, która następnie podejmie Trumpa na prywatnej audiencji. Później on także usiądzie do rozmów z amerykańskim prezydentem podczas popołudniowej herbaty w Clarence House.

 

Media zwracają uwagę, że książę Karol i Trump znacząco różnią się w swoich poglądach. Następca tronu jest znany ze swojego zaangażowania w ochronę środowiska oraz walkę ze zmianami klimatu, których konsekwencje były wielokrotnie bagatelizowane przez Trumpa.

 

W ramach powitania amerykańskiego prezydenta oddano salwy honorowe w Green Park w pobliżu Pałacu Buckingham oraz Tower of London.

 

Trump przyleciał do Pałacu Buckingham śmigłowcem z oddalonej od niego cztery kilometry rezydencji amerykańskiego ambasadora Winfield House w Regent's Park.

 

Poprzednia wizyta Trumpa w Wielkiej Brytanii w lipcu 2018 roku miała charakter roboczy. Z obawy przed masowymi protestami rozmowy dwustronne z udziałem prezydenta USA i premier Theresy May odbyły się w podmiejskiej rządowej rezydencji w Chequers, a spotkanie z Elżbietą II miało jedynie nieformalny charakter.

 

W tym roku ponownie spodziewane są wielotysięczne protesty przeciwko polityce Trumpa.

 

Khan krytykował brytyjski rząd za zaproszenie Trumpa

 

Prezydent Londynu Khan krytykował brytyjski rząd za zaproszenie Trumpa do złożenia wizyty państwowej.

 

 

"Sadiq Khan, który - według wszystkich - fatalnie radzi sobie jako burmistrz Londynu, był głupio »paskudny« wobec wizytującego prezydenta Stanów Zjednoczonych, zdecydowanie najważniejszego sojusznika Zjednoczonego Królestwa. Jest kompletnym nieudacznikiem, powinien się skoncentrować na przestępczości w Londynie, a nie na mnie" - napisał Trump na Twitterze na krótko przed lądowaniem na lotnisku Stansted koło Londynu.

jm/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie