Palma przy rondzie de Gaulle'a w Warszawie nagle "uschła". W tle zanieczyszczenie środowiska

Kultura

Od soboty sztuczna palma na rondzie de Gaulle'a w Warszawie ma uschnięte, żółte i brązowe liście. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które jest właścicielem instalacji nie tłumaczy, o co chodzi w happeningu. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" autorka instalacji Joanna Rajkowska powiedziała jednak, że "uśmiercenie palmy" nastąpiło z okazji Światowego Dnia Środowiska obchodzonego 5 czerwca.

 

Od 1 czerwca pień palmy wieńczą zwiędłe naturalne liście. Zastąpiły one te wykonane z tworzywa, które teraz są naprawiane i konserwowane. Rajkowska wyjaśniła, że wisiały one na palmie 5 lat i uległy częściowemu zniszczeniu. Artystka poinformowała, że prace konserwacyjne będą trwały ok. trzech tygodni, a nie jak wcześniej planowano ok. dwóch. 

 

Naprawa i konserwacja liści zbiegła się z realizacją nowego projektu, który polegał na zamontowaniu na pniu palmy prawdziwych zwiędłych liści. - Zostały one sprowadzone z południowej Francji i pochodzą z martwego drzewa - powiedziała Rajkowska. 

 

Artystka wyjaśniła, że nowa instalacja jest "wołaniem środowiska artystycznego i organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody, aby politycy podjęli konkretne działania w celu powstrzymania lub choćby ograniczenia dewastacji środowiska naturalnego". Wyraziła nadzieję, że palma z martwymi liśćmi zwróci uwagę, że codzienne decyzje i działania podejmowana przez każdego z ludzi mają wpływ na środowisko.
 

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) poinformowało na swojej stronie internetowej, że "przemiana palmy jest akcją Centrum UNEP/GRID-Warszawa przeprowadzoną we współpracy z artystką Joanną Rajkowską i agencją Syrena Communications, przy wsparciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które opiekuje się instalacją. Stanowi część działań podejmowanych z okazji Światowego Dnia Środowiska".

 

W ocenie MSN "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" (2002) Joanny Rajkowskiej na skrzyżowaniu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich w Warszawie jest najbardziej znanym polskim projektem artystycznym w przestrzeni publicznej, jaki powstał po 1989 roku. Projekt ma przypominać o społeczności żydowskiej zamieszkującej Warszawę przed holocaustem, której obecność pobrzmiewa w nazwie ulicy - Aleje Jerozolimskie.

 

Sztuczna palma stoi na rondzie de Gaulle'a od 12 grudnia 2002 roku. W porozumieniu z miastem postawiło ją Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Drzewo było elementem projektu "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich".

maw/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie