W środę ślubowanie nowych posłów na Sejm

Polska
W środę ślubowanie nowych posłów na Sejm
flickr.com/ Krzysztof Belczyński

W środę, 12 czerwca odbędzie się w Sejmie ślubowanie kilkunastu nowych posłów - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

- Na dziś plan 82. posiedzenia zakłada ślubowanie poselskie, które odbędą się pierwszego dnia, czyli 12 czerwca. To ważne i uroczyste wydarzenie dla Izby, do którego marszałek i Prezydium Sejmu przykładają dużą wagę" - powiedział PAP w sobotę Grzegrzółka.

 

W majowych wyborach do PE kandydowało 115 posłów, z których mandaty w PE zdobyło 19, w tym jeden poseł - Dominik Tarczyński (PiS), który zasiądzie w europarlamencie dopiero wtedy, kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Do tego czasu Tarczyński nie straci funkcji posła.

 

Posłów wybranych do PE zastąpią w Sejmie osoby, które startowały w wyborach w 2015 r. z tej samej listy i uzyskały najwyższy kolejny wynik. Osoby te mogą jednak odmówić objęcia mandatu. Nowi posłowie będą sprawować swój mandat do wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią.

 

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie