Młodzi piłkarze pozbawieni pucharu przez jeden gest. "Brak szacunku"

Świat
Młodzi piłkarze pozbawieni pucharu przez jeden gest. "Brak szacunku"
Twitter/THAILAND TEAM

Młodzi piłkarze z Korei Południowej wygrali rozgrywany w Chinach turniej Panda Cup. Po drodze pokonali m.in. gospodarzy imprezy. Za zwycięstwo dostali okazały puchar. Nie było im jednak dane nacieszyć się wywalczonym trofeum, bowiem zostało im ono... odebrane. Organizatorzy uznali, że Koreańczycy zachowali się niewłaściwie świętując sukces.

Młodzieżowy turniej (U-18) Panda Cup rozgrywany jest w Chinach od 2014 roku. W tegorocznej edycji wystąpiły reprezentacje: Chin, Korei Południowej, Nowej Zelandii i Tajlandii.

 

Turniej rozgrywany jest systemem każdy z każdym. W tym roku najlepsi okazali się młodzi piłkarze z Korei Południowej, którzy wygrali wszystkie trzy mecze. W ostatnim spotkaniu, decydującym o zajęciu pierwszego miejsca, pokonali 3:0 reprezentację gospodarzy. 

 

W nagrodę za wygranie turnieju Koreańczycy dostali okazały puchar, którego zdobycie świętowali później na murawie. 

 

Podczas celebracji jeden z zawodników pozując do zdjęcia z trofeum, położył stopę na pucharze. Zdjęcie błyskawicznie obiegło chińskie media społecznościowe i wywołało spore kontrowersje.

 

 

Gest uznano za obraźliwy, pozbawiony szacunku i niegodny sportowca. Zachowanie młodego piłkarza poruszyło również organizatorów turnieju, którzy postanowili... odebrać trofeum zwycięzcom. Argumentowali to faktem, że zachowanie młodych Koreańczyków bardziej przypominało gesty zdobywców, niż zwycięzców.

 

Koreańczycy przyznali się do błędu i w specjalnie wystosowanym oświadczeniu przeprosili "piłkarzy, kibiców oraz wszystkich Chińczyków, którzy poczuli się obrażeni".

 

Organizatorzy nie zmienili jednak zdania i nie przywrócili młodym piłkarzom wywalczonego na murawie tytułu.   

 

Adepci futbolu z Korei Południowej nie mają również co liczyć na zaproszenie do kolejnej edycji turnieju, ponieważ z oświadczenia Chińskiego Związku Pułki Nożnej wynika, że zespoły naruszające ducha sportu nie są mile widziane na tej imprezie.

dk/ BBC, polatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie