Kierownictwo PiS podjęło decyzje. Brudziński: o zmianach po wyborach poinformuje premier Morawiecki

Polska

W siedzibie PiS zakończyło się Prezydium Komitetu Politycznego poświęcone zmianom w rządzie w związku z wyborami do europarlamentu. Dziennikarze spekulują, że z rządem może pożegnać się przynajmniej jeden minister, który nie wybiera się do Brukseli. W tym kontekście najczęściej wymienia się minister finansów Teresę Czerwińską, która na spotkaniu w siedzibie PiS była już wcześniej - we wtorek.

O zakończeniu posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego PiS poinformował dziennikarzy wiceprezes partii Adam Lipiński. Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytania dotyczące ustaleń jakie na nim zapadły.

 

Morawiecki został na rozmowę w cztery oczy

 

Wiceprezes PiS, szef MSWiA, który otrzymał w niedzielę mandat europosła, Joachim Brudziński wyjeżdżając ze spotkania powiedział dziennikarzom, że o decyzjach, które zapadły na spotkaniu będzie informować premier Mateusz Morawiecki.

 

Po zakończeniu posiedzenia trwały jeszcze rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Mateuszem Morawieckim, którzy jako ostatni opuścili siedzibę PiS.

 

Na miejscu był również m.in. prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. W posiedzeniu komitetu uczestniczyli także wiceprezesi ugrupowania: Beata Szydło, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński i Antoni Macierewicz oraz wicepremier Piotr Gliński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także szef klubu PiS wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

 

Terlecki przed rozpoczęciem posiedzenia Prezydium Komitetu zapowiadał w rozmowie z dziennikarzami, że zapadną na nim decyzje w sprawie rekonstrukcji rządu. Pytany, czy będą one znane w środę odpowiedział, że "decyzje będą, choć niekoniecznie znane publicznie". Według Terleckiego decyzje będą ogłoszone "lada dzień".

 

Według przepisów, premier składa wniosek do prezydenta o odwołanie ministrów i powołanie nowych członków rządu. W związku z tym, że Andrzej Duda w czwartek po południu wylatuje do Azerbejdżanu i wraca dopiero w sobotę, to do rekonstrukcji Rady Ministrów może dojść jutro lub dopiero w przyszłym tygodniu.   

 

Ministrowie z mandatami jadą do Brukseli

 

Według przepisów, premier składa wniosek do prezydenta o odwołanie ministrów i powołanie nowych członków rządu. W związku z tym, że Andrzej Duda w czwartek po południu wylatuje do Azerbejdżanu i wraca dopiero w sobotę, to do rekonstrukcji Rady Ministrów może dojść w czwartek lub dopiero w przyszłym tygodniu.  

 

Konieczność zmiany w rządzie wynika z tego, że w niedzielnych wyborach do PE mandat otrzymało kilku ministrów: wicepremier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, a także m.in. rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 

Premier Mateusz Morawiecki mówił w nocy z wtorku na środę dziennikarzom w samolocie z Brukseli, że "są bardzo dobrzy kandydaci na nowych ministrów". Pytany o to, kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu, odpowiedział, że nowi europosłowie obejmą swoje funkcje za kilka tygodni.

 

- Jest oczywiście przepis, że te osoby, które obejmują mandat europarlamentarzystów za kilka tygodni, w ciągu dwóch tygodni muszą z rezygnować z obecnych funkcji, a więc ministerialnych czy poselskich, więc to jest pewna podpowiedź, co do tego, kiedy (nastąpi rekonstrukcja rządu - red.) - powiedział Morawiecki.

 

Giełda nazwisk i dymisja minister finansów

 

Według dziennikarzy, na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji może stanąć była szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło Elżbieta Witek lub szef KPRM Michał Dworczyk. Resortem edukacji miałby pokierować Dariusz Piontkowski - szef podlaskich struktur PiS. 

 

Jeżeli chodzi o ewentualną dymisję minister finansów, to za ten obszar mógłby ponownie odpowiadać premier Morawiecki, który w grudniu 2017 r., gdy został szefem rządu, zostawił dla siebie tekę ministra rozwoju i finansów.      

 

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3. 

luq/ml/hlk/ Polsat News, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze