Komisja zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez b. ministra finansów

Polska
Komisja zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez b. ministra finansów
PAP/Tomasz Gzell

Komisja śledcza ds. VAT złoży w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra finansów Mateusza Szczurka. Według komisji, miał on m.in. doprowadzić do szkody Skarbu Państwa w kwocie mogącej dochodzić do 8 mld zł. Za złożeniem zawiadomienia do prokuratury opowiedziało się czterech posłów, dwóch było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Horała na środowym posiedzeniu komisji przedstawił wniosek o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Jak mówił, dotyczy on działań byłego ministra finansów.

 

- Niniejszym komisja zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana Mateusza Szczurka w lutym 2015 roku, to jest w okresie, gdy pełnił funkcję ministra finansów. Przestępstwo to polegało na niedopełnieniu obowiązków poprzez niedopuszczenie do przeprowadzenia prac legislacyjnych i przyjęcia w formie ustawy rozwiązań prawnych, uszczelniających system podatkowy w zakresie poboru podatków od towarów i usług, które zapobiegałaby dokonywaniu wyłudzeń podatku od towarów i usług oraz zaniżania należnego podatku od towarów i usług. Co może stanowić czyn opisany w artykule 231 par. 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks Karny - brzmi treść wniosku, który odczytywał Horała.

 

Jak mówił, komisja śledcza "zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na tym, iż będąc odpowiedzialnym na podstawie przepisów ustawy o Działach Administracji Rządowej, za realizację dochodów z podatków bezpośrednich, pośrednich oraz opłat poprzez opisane powyżej niedopełnienie obowiązków, uniemożliwił prawidłową realizację dochodów z podatków pośrednich, czym doprowadził do wyrządzenia znacznej szkody Skarbowi Państwa w kwocie trudnej do oszacowania, a mogącej dochodzić do 8 mld zł".

 

"Sprawa jest jasna" 

 

Przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS), argumentując na posiedzeniu uchwałę w tej sprawie, podkreślał, że "sprawa jest jasna".

 

- Była konkretna zarówno potrzeba uszczelnienia dostrzegana przez samych pracowników Ministerstwa Finansów, dyrektor departamentu VAT pisze o alarmujących danych z kontroli skarbowej, departament przygotowuje założenia projektu: co należałoby zrobić, żeby te wyłudzenia, wówczas szacowane na co najmniej 8 mld zł, ukrócić, (...); taki projekt - w sensie merytorycznej części, co należałoby zrobić - jest przygotowany, idzie do decyzji ministra. Minister decyduje: nic dalej z tym nie robimy, odkładamy. I jak znamy dalszą historię i dalsze maile, faktycznie już w tej kadencji nic się nie działo - mówił poseł.

 

 

"Zablokował prace nad uszczelnieniem podatku VAT"

 

Horała powiedział, że Mateusz Szczurek jako minister finansów odpowiadał za dochody z podatków bezpośrednich, pośrednich oraz opłat.

 

- Bezspornym jest, że minister finansów w lutym 2015 roku zablokował prace nad zmianami uszczelniającymi poborów podatku VAT - mówił przewodniczący komisji. - Potwierdzają to zarówno przywołane dowody z dokumentów, jak i zaznania świadków, w tym Ewy Kopacz, Tomasza Tratkiewicza, Jarosława Nenemana i samego Mateusza Szczurka - dodał.

 

Horała mówił, że szkoda interesu publicznego polegała na umożliwieniu przestępcom dalszego wyłudzania podatku na wielką skale, pomimo że istniały możliwości faktyczne, jak i prawne, aby ten proceder znacząco ograniczyć.

 

Horała powiedział, że w fakt dokonywanych wyłudzeń podatku VAT był znany powszechnie. (...) - Tym samym pan Mateusz Szczurek, minister finansów RP w początkach roku 2015, musiał mieć taką wiedzą, a jeżeli, co niewiarygodne nie miał takiej wiedzy, to już w toku prac nad przygotowywaną wówczas nowelizacją, taką wiedzę nabył - dodał Horała.

 

"Teatr polityczny"

Poseł PO Zbigniew Konwiński, który jest członkiem komisji mówił, że jest zaskoczony wnioskiem. Dodał, że trudno mu się odnieść do treści zawiadomienia, ponieważ dopiero przed chwilą je otrzymał. Użył też w stosunku do komisji określenia "teatr polityczny".

 

Pytał też dlaczego komisja wcześniej odrzuciła wniosek o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez ministrów finansów w rządzie PiS Mateusza Morawieckiego, Pawła Szałamachę i Teresę Czerwińską.

 

Wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński wskazał, że komisja podjęła taką decyzję, ponieważ przedmiotem jej prac jest zbadanie prawidłowości działań organów państwowych związanych z poborem VAT w latach 2007-2015. - Z formalnego punktu widzenia nie mogliśmy się więc tym (wnioskiem) zająć - powiedział. Zaznaczył, że praca komisji musi zakończyć się raportem i to dosyć szybko. - Gdybyśmy chcieli robić "teatr polityczny", to komisja działałaby cztery lata - wskazał.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie