Trzy zarzuty, trzy miesiące aresztu dla sprawcy ataku na szkołę w Brześciu Kujawskim

Polska
Trzy zarzuty, trzy miesiące aresztu dla sprawcy ataku na szkołę w Brześciu Kujawskim
PAP/Tytus Żmijewski

Sąd Rejonowy we Włocławku zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec sprawcy ataku na szkołę w Brześciu Kujawskim. Marek N. będzie go odbywał na oddziale psychiatrii sądowej w areszcie śledczym w Szczecinie.

- Marek N. przyznał się do winy. Odmówił dziś składania wyjaśnień. Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu w oddziale psychiatrii sądowej w areszcie śledczym w Szczecinie. Będzie to tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy - poinformował obrońca z urzędu adwokat Maciej Pilichowicz.

 

Grozi mu nawet dożywocie

 

18-letniemu Markowi N. przedstawiono trzy zarzuty. Pierwszy dotyczy usiłowania zabójstwa wielu osób i sprowadzenia niebezpiecznego zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez wniesienie do szkoły i odpalenie materiałów wybuchów domowej produkcji oraz broni palnej. Sprawca w tym przypadku swojego zamiaru nie osiągnął ze względu na ucieczkę zagrożonych osób.

 

Koleje zarzuty to działanie z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia 11-letniej uczennicy oraz dopuszczenie się usiłowania zabójstwa woźnej. Mężczyzna spowodował u nich obrażenia skutkujące pobytem w szpitalu dłuższym niż tydzień. Według ustaleń prowadzących śledztwo napastnik obie osoby trafił kilka razy.

 

Sprawcy ataku w szkole w Brześciu Kujawskim grozi nawet dożywocie.

 

Przyznał się

 

- Czynności z podejrzanym trwały bardzo długo, bo wczoraj do późnych godzin wieczornych - wskazał prokurator Fabisiak.

 

Dodał, że prokuratura nie wypowiada się odnośnie motywów działania sprawcy. Poinformował, że sprawca przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

 

- W najbliższym czasie prokurator powoła biegłych psychiatrów w celu oceny zdrowia psychicznego w momencie dopuszczenia się przez niego tych czynów - podkreślił Fabisiak. Nie odniósł się do pytania o to czy sprawca wyraził skruchę.

 

Marek N. jest absolwentem szkoły w Brześciu Kujawskim, w której w poniedziałek dokonał ataku. Z wcześniejszych informacji prokuratury wynika, że napastnik wtargnął do szkoły i przy użyciu starej, czarnoprochowej broni i materiałów wybuchowych ranił dwie osoby. Jedną z nich była kobieta zajmująca się obsługą, a drugą 11-letnia uczennica. Sprawca ataku został obezwładniony przez szkolnego woźnego.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie