[ZDJĘCIA] Strzelanina w szkole podstawowej w Brześciu Kujawskim. Są ranni

Polska

Były uczeń wszedł do Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim i otworzył ogień - nie wiadomo z jakiej broni. Dwie osoby zostały ranne. Nauczycielka tej szkoły przekazała polsatnews.pl, że na miejsce przyjechały wszystkie służby, w tym helikopter LPR. Obrażenia u woźnej i 11-letniej uczennicy nie zagrażają ich życiu. 18-letni sprawca został szybko zatrzymany - podała policja.

Szkoła została ewakuowana. Na miejsce przyjechali policjanci, pogotowie ratunkowe, przyleciał śmigłowiec LPR. Podczas ataku, do którego doszło około godz. 10, napastnik był zamaskowany. Z informacji policji wynika, że sprzątaczka została postrzelona, a 11-letnia uczennica szkoły ucierpiała w wyniku wystrzału petardy. Szkoła została zamknięta.

 

Był wcześniej z nożem obok szkoły

 

- Policja była 10 minut po zdarzeniu na miejscu - poinformował zastępca komendanta wojewódzkiego policji Mirosław Elszkowski.

 

"W związku ze zdarzeniem w Brześciu Kujawskim informujemy, że sytuacja jest w pełni opanowana. Obrażenia u pracownika szkoły i uczennicy nie zagrażają ich życiu - natychmiast została udzielona pomoc. 18-letni mężczyzna został szybko zatrzymany, ustalamy motywy jego działania." - poinformowała Komenda Główna Policji.

 

 

Agresor, który miał dostać się do budynku szkolnego przez okno. Został obezwładniony przez pracownika szkoły, po czym przekazany przybyłym na miejsce policjantom 

 

Według relacji ddwloclawek.pl obie ranne osoby są już w szpitalu. 11-letnią dziewczynkę zabrał do Torunia śmigłowiec LPR. Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku była operowana woźna postrzelona w szkole. 

 

Prokuratura Okręgowa we Włocławku potwierdza, że 18-letni napastnik leczył się psychiatrycznie i jest uczniem podstawówki, w której dziś doszło do tragicznych wydarzeń.

 

Z kolei portal polsatnews.pl dowiedział się, że mężczyzna wcześniej był karany w związku z użyciem noża.

 

Atak w szkole podstawowej

 

- Doszło do zdarzenia, które wstępnie można określić jako atak terrorystyczny - powiedział polsatnews.pl Leszek Ołdyński, sekretarz gminy Brześć Kujawski. 

 

W szkole podstawowej zwołano przed południem spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem władz gminy, policji i innych służb.

 

Gmina Brześć Kujawski poinformowała na swojej stronie, że w Szkole Podstawowej nr 1 im. W. Łokietka w Brześciu Kujawskim w wyniku postrzelenia lekko ranne zostały dwie osoby.

 

"Sytuacja została opanowana przez policję, nikomu już nic nie grozi" - poinformowała gmina.

 

 "Prosimy rodziców o pilny odbiór dzieci ze szkoły" - podała gmina na swojej stronie internetowej.

  

 

 

Wojewoda: sprawca leczył się psychiatrycznie

 

Na miejsce strzelaniny udał się wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

 

 

Na konferencji prasowej przed budynkiem szkoły wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powiedział, że sprawca napaści leczył się psychiatrycznie.

 

- Sprawca został zatrzymany przez woźnego - poinformował wojewoda. - Zamaskowany młody mężczyzna w wieku 18 lat, były uczeń tej szkoły, leczący się psychiatrycznie wtargnął na teren szkoły i dokonał aktu terrorystycznego - stwierdził Bogdanowicz.

 

 

- Zostały użyte materiały, które można zakwalifikować jako materiały wybuchowe, użył także broni palnej, z której oddał kilka strzałów w stronę pracowników oraz uczniów - powiedział wojewoda. 

 

- W tej chwili ustalamy, czy doszło do popełnienia przestępstwa usiłowania zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych - powiedziała w Polsat News prokurator Justyna Plechowska z Prokuratury Okręgowej we Włocławku. Podkreśliła, że prokuratura ma 48 godzin na przeprowadzenie wszystkich czynności z zatrzymanym.

 

Szef MSWiA Joachim Brudziński poinformował, że dzieci i pracownicy szkoły będą objęci opieką psychologów.

 

 

  

 

zdr/hlk/grz/pgo/maw/ polsatnews.pl, foto: DDWloclawek.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie